Sağlığa Faydalı Bilgiler

Dizlerde çıtırdama sesi neden gelir?

25.07.2017
174
Dizlerde çıtırdama sesi neden gelir?

Hareket ederken çoğumuz dizlerimizde çıtırdama sesini duymuşuzdur. Hatta bazı durumlarda bu ses dizlerde ağrı hissiyatı ile beraber insanda rahatsızlık hissi yaratır. Bazen merdivenlerden çıkıp inerken diz ekleminden çıkan çıtırdama sesi çevredekiler da işitir.

Peki, bunun nedeni nedir?

Diz eklemi amortisör işlevi gören bir organdır ve kıkırdak doku ile çevrelenmiştir. Kıkırdak doku kemiklerin birbirine sürtünmemesi işlevini taşıyor. Belli sebepler yüzünden bu kıkırdak doku kendi fonksiyonunu veya kalitesini kaybetmeye başlar. Bu zaman diz ekleminin işi zorlaşmaya başlıyor. Bu süreç kemik dokusunda meydana gelen hastalıklarla, çeşitli bulaşıcı hastalıkların kıkırdak dokuyu zedelemesinden oluşabilir. Kıkırdak doku zarar görmüş ise diz eklemi hareket ettikçe ses çıkartır.

Dizin çıtırdaması uzun süre ağır yük kaldırılması da neden olabilir. Ayrıca aşırı tuzlu ve aşırı tatlı besinlerin alımı da, dizlerde sesin oluşmasına neden olabiliyor.

Peki, ne yapmalı?

Dizde ses duyduğunuzda doktora başvurmalısınız. Bunun nedeni çeşitli olduğu için doktorun araştırması gerekir. Doktorun incelemesi tedavinin doğru yönde yapılmasına neden olabilir. Çünkü zamanında ve doğru yapılmadığı tedavi dizlerde deformasyona neden olabilir.

Dizlerinize kendiniz de ev ortamında bakım yapabilirsiniz.

  1. Jimnastik yapın. Günde en az 10 kez ayaklarınızı bisiklet sürüyormuş gibi hareket ettirin.
  2. Banyo yapın. Ayaklarınızı banyodan sonra kremle hafif masaj yapın.
  3. sodalı suda pamuk kumaşı ıslatıp dizlerinizin üstüne koyun ve 20 dakika sonra bitki yağı ile masaj yapın.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.