Sağlığa Faydalı Bilgiler

Diyet sırasında yapılan hatalar

21.11.2017
246
Diyet sırasında yapılan hatalar

Beslenme ve diyet uzmanı Nilay Keçeci, beslenme hataları ve kilo verme sırasında dikkat edilmesi gereken detaylar hakkında bilgi verdi:

“Zeytinyağı kiloyu artırmaz.”

Zeytinyağının içerisinde vücut için önemli olan omega 6 minerali var. Zeytinyağı genel olarak sağlığınıza çok iyidir. Ancak kullanımını abartmamak gerekir. Unutulmamalıdır ki, zeytinyağının 10 gramında 9 kalori var.

Yani çok kullanılan zeytinyağı ve zeytinyağlı sebze yemekleri yağ artışına neden olacak ve fazla kilo bize kalp, tansiyon ve şeker hastalığı problemleri olarak geri dönecektir.

“Bal sıcak su ile kullanılması halinde yağ artışına neden olur”

Bal kabızlığa yardım etse de, su ile birlikte kullanıldığında yağ artışına neden olur. Bal kabızlıklarının önlenmesi ve bağırsak hareketlerinin hızlanması, vücuttaki yağ kaybını azaltabilir, ancak sağlıklı kilo, yeterli ve dengeli beslenme ile elde edilebilir.

“Ana yemekler arası yemek yememek zayıflatır”

Yeterli ve dengeli beslenme tanımına baktığımızda vücudun ihtiyacı olan kaloriyi doğru besinlerle sağlanması esas yer almadığını görürüz. Vücut uzun süre aç kalınca yağ deposu yerine su ve kas deposunu boşaltır ve sürekli açlık yaşayacağınızı düşünerek yağ tutmaya başlar.

“Diyet ve rejim olurken hafif yemekleri istediğiniz kadar yiyebilirsiniz”

Bu açıklama kesinlikle yanlıştır. Bu yiyeceklerde şeker ve tuz az miktarda bulunur. Hafif gıdaların sürekli kullanımı, tek bir beslenme türüne neden olacağından yararlı olmayacaktır. Bu durumda örnek gösterecek olursak, bir dilim ekmek yarım paket kepekli bisküvide eşit olduğu söylenebilir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.