Sağlığa Faydalı Bilgiler

Diyet kuralları

22.12.2017
235
Diyet kuralları

Bazen aşırı vücut ağırlığı olanlar ne olursa olsun, ondan hızlı ve kısa zamanda kurtulmaya çalışırlar. Hatta kilo vermek hevesi o noktaya ulaşır ki, her söylenene inanılır, her duyduğunu uygulamak isterler. Maalesef bu tavsiyelerin büyük bir kısmı hiç bir dayanağı olmayan yanlış bilgilerdir.

Diyet sırasında neyin doğru ve neyin yanlış olduğu konusunda bazı diyetisyenlerin tavsiyelerini kilo vermek isteyenlerin dikkatine sunuyoruz.

Sağlıklı beslenmenin temel şartı olan su vücutta oluşan toksik maddelerin atılması için gereklidir. Suda ayrıca sodyum, flor, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bulunur. En yararlı içecek olan su gün boyunca yeteri kadar içilmesi önerilir.

Vitamin ve minerallerin ana kaynağı meyvelerdir. Fakat fazla miktarda alınan meyve ile alınan früktoz organizmada yağa dönüşür ve belli bölgelerde yağlanmaya neden olur.

Sağlıklı ve düzenli beslenme yemeğin zamanında yenmesi ile başlamalıdır. Fazla kilo ile mücadelede yemek saatini atlatmak doğru olmaz. Çok geç yatmak, ayrıca akşamları uzun süre aç kalmak da yeni güne kötü başlamasına neden olur, sonuçta metabolizma zayıflıyor. Son beslenme yatmadan en az 3-4 saat önce olmalı, yani gece saat 12-de yatılırsa en geç saat 9-10 arası az miktarda yemek yenmelidir.

Egzersiz sırasında aç halde iken daha fazla kalori kaybetmek anlamına gelmiyor, aksine, daha az kalori harcamaya neden olur. Ancak gıda kabul ettikten sonra da spor yapmak doğru değildir. Yemekten en az 1,5-2 saat sonra egzersiz yapılması önerilir.

Maden suyu sindirime yardım eden ve onu kolaylaştıran içecek olup, yağ kaybına sebep olur. Fakat çok fazla içildiğinde ise iştahı artırabilir.

Vücudun her gün az miktarda yağa ihtiyacı var. Diyet uygularken dikkate almak gerekir ki, A, E ve K vitaminleri sadece yağda sindirim olarak vücuda emilir. Ayrıca yağların ana madde olan ve herkesin zararlı gördüğü kolesterol da organizma için çok önemlidir. Erkek ve kadın cinsel hormonları, D vitamini kolesterol ‘den oluşur. Ayrıca yağlar geç sindirildiği için tokluk hissi verir.

Az miktarda elma sirkesi, limon suyu ve greyfurt suyu yararlı olsa da, sirkenin fazla miktarda içilmesi mide ekşiliğini artırabilir, yemek borusunu zarar verebilir ve  ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Limon veya greyfurt suyu da aynı şekilde mide hastalıklarını arttırabilir.

Bazı gıdaların üzerindeki “light” ve “diyet” amblemi varsa onların gün boyunca istenildiği kadar yenmesi şeklinde anlaşılmamalıdır. Sadece bu besinlerle yağ veya şeker miktarı biraz azaltılmıştır.

Az besin alımı ve aç kalmak şişmanlıkla sonuçlanabilir, çünkü organizma zayıf beslenmeyi kıtlık gibi değerlendirir. Uzun süre aç kaldıktan sonra yenen gıdaları savunma mekanizması olarak yağ şeklinde toplamaya çalışır, tekrar açlık olursa ondan enerji amacıyla istifade etsin.

Siyah-kara ekmekten vazgeçmekle kilo verildiğinde verilen kilolar yağla değil, su ile ilgili olduğundan şüphelenmek gerekir, çünkü siyah ekmek gibi tahıl ürünleri içerdiği hidroksit molekülü suyu organizmada tutabilmekte.

Ekmek kızartıldığında sadece içerdiği suyun bir bölümü buharlaşır. Su kalorisiz olduğundan ekmeği kızartmanın kilo verme açısından hiç bir faydası yoktur.

Kilo kaybı hızı ortalama haftada 0,5-1 kilogram olmalıdır. Bir hafta boyunca daha fazla kilo vermek sağlıksız kilo kaybı sayılır ve birçok hastalıklara neden olabilir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.