Sağlığa Faydalı Bilgiler

Diş macunu seçerken bunlara dikkat edin

23.02.2019
225
Diş macunu seçerken bunlara dikkat edin

Diş macunu seçerken bazı faktörlere dikkat edilmelidir. Aksi takdirde dişlerinize, özellikle de sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Daha sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmanız bu yazımızı dikkatlice okuyunuz. Bu makalemizde size doğru diş macunu seçiminin kurallarını paylaşacağız.

1- Flor içeren diş macunu kullanın

Dişlerin üzerinde bulunan maden tabakası kristallerden oluşur. Bu kristallerin adı hidroksiapatitdir. Bazı bakteriler bu kristallerin dağılmasına neden olur ve dişin mine tabakasını zedeler. Flor, hidroksiapatit kristallerine birleşerek florapatit oluşturur ki, bu madde bakterilerin mine tabakasına olumsuz etkisini azaltır. Flor maddesi dişleri kuvvetlendiren ve çürümesini önleyen aktif elementtir.

2- Dişleriniz hassas mı?

Dişin mine tabakasının altında kanallardan oluşan dentin tabakası bulunmaktadır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan dentin tabakası soğuk, sıcak, ekşi, tatlı gibi besinler dolayısıyla tahriş ve hassas olur. Bu nedenle hassasiyet sorunu yaşayan hastalar diş macunu seçiminde dikkatli olmalıdırlar. Çok naneli ve acı tadındaki diş macunlardan uzak durmalısınız.  Hassas dişler için öngörülen diş macunları kullanabilirsiniz. Onların içinde bulunan iyonlar açığa çıkan dentin kanallarını kapayarak hassasiyeti giderir.

3- Çocuklar için macun seçerken dikkatli olun

Çocuklara diş fırçalamak alışkanlığını küçük yaşlardan şekillendirmek gerekir. Kendiniz dişlerinizi fırçalayarak onlara örnek olun. Çocuklar dişlerini fırçaladığı zaman macunu yutabilirler. Bu nedenle onlara flor seviyesi düşük olan diş macunları alın.

4- Beyaz diş macunu kullanmaya çalışın

Damakta olan herhangi bir problem dişler fırçalanırken onların kanamasından anlaşılmaktadır. Renkli diş macunları ise kanın rengini kaybedebilir. Bu yüzden sorundan zamanında haberdar olmak için beyaz renkli macunlardan kullanın.

5- Beyazlatıcı macunlara dikkat

Diş macunlarının içerdiği parçacıkların dişin yüzeyini çizmesi onların zedelenmesine neden olabilir. Bu ise daha sonraları kendini çürük olarak gösterecektir. Bu yüzden de içeriğinde sert parçacıklar olmayan beyazlatıcı diş macunları kullanabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.