Sağlığa Faydalı Bilgiler

Denizde uzun süre kalmanın zararları

28.07.2017
206
Denizde uzun süre kalmanın zararları

Araştırmacılar deniz gibi tuzlu sulara girmenin ve uzun süre suda kalmanın tuzla ilişkili tansiyon hastaları için risk yarattığın belirtiyorlar. Tuzla bağlantılı yüksek tansiyonu olan hastalarının deniz yerine tatlı suya girmelerini öneriyorlar

Uzmanlar, tuzlu sularda uzun süre kaldığında suda çözünen tuzun vücuda yayıldığını (difüzyon ettiğini), bunun da vücuttaki tuz miktarını artırarak, tuza bağlı tansiyon hastalarının tansiyonunu yükseltip kalp krizine neden olabileceğini belirtiyorlar.

Uzamanlar, düzenli yüzmenin sağlık açısından her yönden yararlı olduğunu söylüyorlar. Fakat tuza bağlı yüksek tansiyon hastalarının ise, bundan müstesnadırlar. “Çünkü bildiğiniz gibi deniz suyu gibi çok tuzlu olan sulara girip uzun bir süre yüzdüğünüzde tuza bağlı yüksek tansiyonu olan hastalar için tuzlu su riskli olacaktır. Tuzlu suda kalma süresi uzadıkça risk daha da artacaktır. Tuzlu sularda uzun süre kaldıklarında suda çözünmüş tuz, vücuda difüzyon ediyor. Bunun sonucunda vücuttaki tuz miktarı artıyor ve tuza bağlı tansiyon hastası olanların tansiyonu yükseliyor ve kalp krizine neden olabiliyor “.

ETİKETLER: ,

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.