Sağlığa Faydalı Bilgiler

Deniz suyunun ölümcül olabilecek zararları

29.07.2017
209
Deniz suyunun  ölümcül olabilecek zararları

Yazın sıcağında herkesin yöneldiği mekân genel olarak plajlar oluyor. Deniz suyu insanı serinletir, yatıştırır, yorgunluğu atar, vücudu hafifletir ve tüm gerginliği yok eder. Yüzmek ise beden sağlığı için çok yararlı bir uğraştır.

Deniz suyunun çok eskiden beri tedavi özelliği olduğu bilinmektedir. Ancak araştırmalarda deniz suyunun faydaları yanında zararları da ortaya çıktı. deniz suyunun ne gibi zararları olduğunu sizlere açıklayalım.

Deniz suyunun içeriğinde neler var?

Denizde yüzerken çoğumuz bilmeden deniz suyunu yutabiliyoruz. Ve bu, belki de çok sıradan görünüyor. Ama öyle değil.

Yabancı uzman bir fotoğrafçı deniz suyunu mikroskopla 25 kez büyüterek içeriğini görüntüledi. Birkaç damla deniz suyunun içeriğinde Larva, Siyanobakteri, Diyatome (su yosunları), Kopepod, Kıllıçeneliler (omurgasız deniz hayvanları), balık yumurtaları ve deniz solucanları olduğu görüldü.

24 saat içinde ölüm

Deniz suyunun içinde bulunan bazı canlılar, tek hücreli bitkilerin bir kısmı toksin dışarı atılır. Bu toksin 24 saat içinde ölümle sonuçlanan durumlara neden olabilir. Örneğin, deniz salyangozu gibi canlılar bu toksini hepatopankreaslarında barındırıyor. Bu toksin içeren deniz salyangozu yerseniz, ölebilirsiniz.

Ayrıca, denizin içinde bulunan yosunlar zamanla sahilde toplanırlar. Tahrip edilen yosunlar iyot gazı açığa çıkarırlar. İyot vücudumuz için yararlı olsa da, bazen zararlı olabiliyor.

Deniz suyu ile yıkanmak ciltteki bazı hastalıklara faydalıdır. Deniz suyunu içmek ise vücuda zararlıdır. Deniz suyu insanda kaşıntı, şişme, susuzluk yaratıyor.

Deniz hastalıkları

Deniz hastalıkları sırasında esasen kulak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, mantar hastalıkları, sinüzitler, mide-bağırsak enfeksiyonları, parazit hastalıkları, göz hastalıkları yer alır. İdrar yolu enfeksiyonları özellikle kız çocuklarında yaş plaj giyiminde kaldıklarında veya kumda oturarak, uzun süre oyun oynamaktan kaynaklanıyor. Sahildeki veya suyun içindeki mikroplar kolayca idrar yollarına düşüyor. Ağrılı ve sık sık idrara gitme, karında ağrı, bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, ateş önemli özellikleridir.

Mantar enfeksiyonları deri, saçlı deri ve tırnaklarda görülür, bulaşıcıdır. Mide-bağırsak enfeksiyonları da kirli denizde yüzdükten sonra daha sık görülür. Buraya virüs kökenli Rotavirus, norovirus, enterovirus, Salmonella, Shigella, E. coli ‘ye bağlı bakteriyel ve lyambliya, entamoba gibi parazitler hastalıklar dâhildir. Ateş, kusma, ishal, halsizlikle kendini gösterir.

Bu hastalıklara bulaşmamak için kirli plajları yüzmemek gerekir. Denize girdiğinizde kulak enfeksiyonundan korunmak için kulağınıza vazelin veya gliserin yağı ile ıslatılmış pamuk koyun. Hiçbir durumda deniz suyu yutmayın. Göze düşebilecek enfeksiyondan korunmak için su gözlüğü takın.

Dinlenme merkezlerinin havuzlarındaki su deniz suyundan daha tehlikelidir. Onlar da zamanında klorlansa, öyle büyük tehlike taşımaz. Denizde virüsler mevcut olduğu zaman yahut denizin suları kirlendiği zamanlar en kısa zaman diliminde bile deniz suyu ile temasta olsanız bile enfeksiyon size bulaşabilir. Ayrıca, denizde aynı anda en az 20 kişi yüzer. Eğer onlardan birinde enfeksiyon olursa, o halde başka bir kişinin enfeksiyona yakalanma ihtimali yüksek olur “.

İnsanlar denize gittiğinde temizliğe riayet etmiyorlar. Yedikleri erzakları suya atıyorlar. Ayrıca denizde tuvalet bulamayan çocuklar, büyükler kendileri de denize idrarlarını yapmaktadırlar. Bu durum çok tehlikelidir ve enfeksiyona yakalanma olasılığı da yüksektir.

Deniz havası, kumu çok faydalıdır. Romatizmal, yel ve artrit hastalıklarına karşı olumlu etkileri var. Deniz havası iyot içerir. Kan dolaşımını artırır ve bağışıklık sistemini geliştirir.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.