Sağlığa Faydalı Bilgiler

Defne yaprağı ve çayının faydaları ve kullanım şekli

17.08.2017
989
Defne yaprağı ve çayının faydaları ve kullanım şekli

Eskiden olimpiyat oyunları sırasında kazanan sporcular defne yapraklarından örülmüş çelenkle mükâfatlandırılırdı. Şu anda ise defne yaprakları çorbalarda, turşulara, et ve balık yemeklerine tat vermek katmak için kullanılır. Defne yaprağının kullanım alanı bunlarla sınırlı değildir. Defne yaprakları tıpta, güzellikte ve evde geniş bir şekilde kullanılır.

Defne ağacı yapraklarını dökmeyen orta boylu ağaç bitkisidir. Yüksekliği 10 metreye ulaşıyor. En çok Türkiye’de yetişir. Küçük zeytin tanelerini andıran meyveleri ilk zamanlar yeşil renkte olsa da, sonradan koyulaşır. Yaprak ve meyveleri ezildiğinde spesifik hoş koku verir.

Defne ağacının yaprakları yaz ve kış aylarında dökülmüyor, mayıs ve ekim aylarındaki yaprakları daha faydalıdır. Bitkinin zehirli çöl defnesi ve Arabistan defnesi türlerinden kullanmayınız.

Defne yapraklarından sadece çorbalara tat katmak için kullanılmaz, onun bir takım tedavi özellikleri de var. Defne yaprağı  A ve C vitaminleri, ayrıca demir, manganez, kalsiyum ve magnezyum mineralleri ile zengindir.

Defne yaprağının yağı karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir, ondan nefes darlığı ve bronşit astım hastalığında kullanılan ilaçlar hazırlanır. Vücudu kuvvetlendirir, idrarı, toksik maddeleri ve zehirleri dışarı atar. Alerjiye meyilli olanların ve hamile kadınların defne yaprağını kullanması tavsiye edilmez.

Mercimek, nohut ve pirinç gibi gıdaların uzun süre kurtlanmadan depolanması için içerisine bir-iki adet defne yaprağı atmak yeterlidir.

Defne yaprağı nasıl kullanılır?

:: Yarım litre suya 200 gr defne yaprağı ve 10 gr portakal kabuğu ilave edilerek 5 dakika ateşte kaynatılır. ocaktan alındıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakılır ve sonra süzülür, balla karıştırılır, hazımsızlık ve iştahsızlık sırasında her yemekten önce 1 bardak içilir.

:: Defne meyveleri ezilir, balla karıştırılarak macun haline getirilir, kulunç ve romatizma ağrılarında günde 3 kez 1 çay kaşığı alınır.

:: Defne tohumlarının demlenilip içilmesi hafızayı güçlendirir, pişirilmesi ile banyo yapılması idrar kesesi ve rahim iltihabi hastalıklarında faydalıdır.

:: 10 gr defne yağı 100 gr iç yağı ile karıştırılır, romatizma ve eklem ağrıları sırasında ağrıyan bölgelere sürülür.

:: Defne tohumu çiğnendiğinde ağız kokusunu giderir.

:: Defne yaprağının demlemesi ateş sırasında harareti düşürür, terletici etkisi vardır. Defne yaprağının demlemesi şiddetli başarılarını giderir.

:: 100 gr kadar defne yaprağını 1 litre suda kaynatın. Süzdükten sonra soğuk algınlığı ve grip sırasında günde 3 sefer 1 bardak içilir.

:: 100 gr defne tohumuna bal ilave edilerek karıştırılır, alınan macunun gün boyunca kaşık-kaşık yenmesi baş ağrıları, migren, romatizma ve nefes darlığına karşı iyi gelir.

:: Defne yaprağından hazırlanan şampuan saç dökülmesini önler, saçlara yumuşaklık ve parlaklık verir.

:: Ağaçtan toplanan defne meyveler tencereye dökülür, üzerine su ilave edilir, 2-3 saat ateşte kaynatılır. Meyveleri suyun dibine çöktükten sonra süzülür, yağın yoğunluğu sudan hafif olduğu için yağ suyun yüzüne yığılır. Üstte kalan yağ sudan ayrılır ve saf defne yağı elde edilir.

:: Defne sabunu saç dökülmesini ve kepeği azaltır, cilde nemlendirici ve gençleştirici etkisi vardır, antiseptik özellikleri nedeniyle ciltte bulunan bakteri ve mantarları yok eder. Gençlik lezyonlarında defne sabununu kullanmak faydalıdır. Dolaplara ve çamaşırların arasına konulunca doğal kokusu ve antiseptik özellikleri böceklerin çekilip gitmesine neden olur.

:: 10 adet defne yaprağı ve 2 çubuk tarçın 1 litre suya ilave edilerek 10 dakika kaynatılır ve her gün 1 bardak içilir. Sonuç, daha ilk haftadan fark edilmeye başlar. Çayın

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.