Sağlığa Faydalı Bilgiler

Damarlarda trombozun oluşumunu önleyen en iyi 7 besin

09.02.2019
257
Damarlarda trombozun oluşumunu önleyen en iyi 7 besin

Çeşitli patolojik süreçler sonucunda damarlarda tromboz oluşabilmektedir. Gittikçe tromboz büyür ve damarın içini tam kapatabilir. Bu durum çok tehlikelidir ve kalp krizi, insult, böbrek sorunlarına ve kangrene neden olabilir.

Diğer yandan trombozlar damarın duvarından kopup kan akımı ile daha ince damara düşebilir ve onu kapatabilir ki, bu da yukarıda saydığımız hasara yol açıyor. Beslenme uzmanları damarlarda trombozların oluşumunun önleyen ürünleri belirlediler. Bu ürünler şunlardır.

1- Zeytin: Zeytin tromboz oluşumunu önleyen en iyi ürünlerden biri sayılır. Zeytinin içerdiği fenol bileşikleri kanda trombozun oluşmasına neden olan maddelerin miktarını azaltır.

2- Nar: Antioksidan ve polifenol maddelerince zengin olan nar tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur. Yüksek tansiyon damarlarda tromboz oluşumunun ilk nedenlerinden biridir.

3- Erik ve kiraz: 5- Erik ve kiraz da kuersetin bakımından zengindir.

4- Domates: Domates kuersetin maddesi ile zengindir. Kuersetin kan elementlerin birbirleriyle yapışmasına engel olur.

5- Kivi: Oslo Üniversitesi uzmanları inceleme sırasında kanıtladılar ki, kivi tromboza karşı en iyi üründür. Her gün 2-3 kivi yiyen insanlarda trombositlerin aktifliği azalır ve bu da tromboz oluşumunu önler.

6- Çay: Çayın tüketimi kalp-damar sistemini güçlendirir ve trombositlerin aktivitesini artırır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.