Sağlığa Faydalı Bilgiler

Coronavirus: nasıl bulaşır, enfeksiyon belirtileri ve koruma yöntemleri

21.03.2020
170
Coronavirus: nasıl bulaşır, enfeksiyon belirtileri ve koruma yöntemleri

Çin’den gelen koronavirüs haberleri, dünyaya ondan daha kısa sürede dağılmadı. Her gün yeni salgınlar ortaya çıkıyor ve virüs bulaşmış insan sayısı artıyor. Şimdi Avrupa, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve Mart ayının başından beri ve Ukrayna’da – koronavirüs tarafından kışkırtılan Covid-19 hastalığının salgınları kaydedildi. Panik zemine karşı, herkes koronavirüsün nasıl bulaştığı, enfeksiyona ne neden olabileceği, hastalığın belirtileri nelerdir, ilk yardım nedir ve hasta olmamak için ne yapmalı? Şu anda tüm dünyayı tehdit eden talihsizlik hakkında bilinenler hakkında yazımızda okuyun.

Koronavirüs nedir?

Coronavirus, solunum sistemi ve sindirim organlarının hastalıklarına neden olan geniş bir virüs ailesini birleştirir. Virüs, görünümü nedeniyle adını aldı – taçya benzer sivri uçlu küresel kafalar. 2019’da tespit edilen en yeni koronavirüs COVID 19’a neden oldu ve Wuhan, Çin’deki salgından önce bu konuda hiçbir şey bilinmiyordu. 

Çin’den bilim adamları tarafından yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, daha önce tespit edilenler (SARS’nin, Ortadoğu solunum sendromunun nedensel ajanları) gibi yeni bir tür koronavirüsün ortaya çıkmasının nedeni bir mutasyondur. Bu durumda, kaynak Çin’de yenen yarasalar gibi vahşi hayvanlardı.

Koronavirüs nasıl bulaşır?

Çin koronavirüsü enfekte bir kişiden sağlıklı bir kişiye, çoğunlukla havadaki damlacıklar ile bulaşır. Enfeksiyonun giriş kapısı, üst solunum yollarının mukoza zarıdır, gözler. Bu tür virüslere karşı duyarlılık çok yüksektir, her yaştan bir kişi enfekte olabilir. Çalışmalar, bir kişi zaten enfekte olduğunda, ancak hastalık henüz kendini göstermediğinde, koronavirüsün kuluçka döneminin 1 ila 14 gün arasında değiştiğini ve bazı kaydedilen vakalarda – 20 gün (ortalama 7 gün) olduğunu göstermiştir. Koronavirüs bulaşması ayrıca enfekte olmuş kişinin vücudundaki inkübasyon döneminde de ortaya çıkabilir. Tüm bu faktörler, salgının yayılması ve koronavirüs tarafından yeni bölgelerin yakalanması potansiyel risklerini arttırmaktadır.

Enfeksiyonun ana yolları

 1. Enfekte bir kişinin burnundan veya ağzından çıkan küçük damlalar: Öksürme veya hapşırma sırasında sağlıklı bir kişi onları hastadan 1 m’den daha kısa bir m
 2. esafede soluyabilir. Bu enfeksiyon yolu büyük olasılıkla.
 3. Hapşırma ve öksürme sırasında yakınlardaki nesnelere, yüzeylere düşen COVID 19 hastası tarafından salınan aynı mikro damlalar, onlara dokunan sağlıklı bir kişinin ellerine düşebilir ve daha sonra – göz, ağız, burun ve bir kişinin mukoza zarına bulaşabilir. coronavirüs. Bu enfeksiyon yolu ana değildir, çünkü nesnelerin yüzeyinde yeni bir koronavirüsün hayatta kalma süresi hala araştırılmaktadır.
 4. Enfekte bir kişiye dokunarak (virüs cilt üzerinde en az 5-10 dakika yaşayabilir), eldeki mikro çatlaklardan geçer. 
 5. Hastanın dışkısı: Koronavirüsün fekal-oral yolla kasılma riski vardır, ancak küçük olmasına rağmen şu anda bir salgının gelişmesinde ana ve önemli değildir. Bununla birlikte, bu yönde araştırmalar devam etmektedir ve virüsün benzer bir iletim yolu indirgenemez. Tuvaletten sonra ve yemekten önce elle yıkamak zorunlu bir önleyici tedbir olarak kalır.
 6. Kötü kızarmış et ve yumurta – bu gerçek henüz tam olarak çalışılmamasına rağmen, böyle bir koronavirüs bulaşı riski vardır.

Koronavirüsün en sık burun, ağız, hapşırma ve öksürükten bulaşması nedeniyle enfekte olması nedeniyle, enfekte kişinin hiçbir semptomu olmadığı durumlarda (aşağıda daha fazlası) risk minimumdur. Semptomlar varsa, hafif de olsa, böyle bir hastadan enfekte olmak oldukça mümkündür.  

Hayvanlardan, vahşi veya evcil hayvanlardan (kediler, köpekler) yeni bir koronavirüs ile enfeksiyona gelince, bu tür enfeksiyon kaynakları henüz belirlenmemiştir. 

Koronavirüs COVID 19 belirtileri: neden bu kadar tehlikeli

Koronavirüsün en yaygın ilk belirtileri baş ağrısı, öksürük , boğaz ağrısı , ateş – yani yaygın bir SARS ile aynı semptomlardır. Bu, doğru teşhisin zorluğudur. Ancak yine de, ciddi, bazen ölümcül bir virüs belirtileri bazı özelliklere sahiptir:

 • Hastalığın aniden başlaması. Refahta keskin bir bozulma, bir koronovirüs ve soğuk algınlığı arasındaki ana farktır. Bir kişi hastalandığını hissettiğinde böyle bir aşama yoktur (biraz boğaz ağrısı, burun akıntısı), semptomlar aniden acele eder.
 • Burun akıntısı eksikliği. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı koronavirüs için tipik değildir, SARS genellikle bu semptomlarla başlar. Burun tıkanıklığı varsa, o zaman her zamanki gibi görünmez: bir kişiye suda boğulduğu görülüyor. Bu durumda, hemen bir doktora danışın.
 • Kuru öksürük. Enfekte olanların% 80’inde belirti görülür. Değişen yoğunlukta olabilir, ancak bir kişinin boğazını temizlemesi zordur ve ciddi vakalarda 5. günde pnömoni gelişir. Soğuk algınlığı ve SARS ile öksürük, hastalığın ilk aşaması için tipik değildir, ancak 2-3.Günlerde ortaya çıkar ve hastalığın seyri üretken, nemli hale gelir.
 • Yüksek vücut sıcaklığı, 38-39.5 ° C’ye kadar. Soğuk algınlığı ve SARS ile sıcaklık 37.3 ° C’dir ve nadiren 38 ° C’yi aşar.
 • Yorgunluk. Koronavirüs ile bu zehirlenme belirtisi, soğuk algınlığından çok daha belirgindir.
 • Nefes darlığı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, taşikardi, koronavirüs pnömoni gelişimine, solunum yetmezliğine ve ölüme yol açtığında en tehlikeli semptomlardır. 

Tanıyı daha da karmaşık hale getiren, en son verilere göre, hastalarda solunum hasarından önce bile ortaya çıkan COVID 19 için atipik işaretlerin tespit edilmesidir: 

 • ishal, bulantı, kusma;
 • zehirlenme belirtileri – halsizlik, vücut ağrıları, kas ağrısı;
 • baş ağrısı;
 • gözlerin mukoza zarının iltihabı (konjonktivit);
 • kalp ve kan damarlarının çalışmasındaki rahatsızlıklar.

Bu tür erken ve atipik bulgular, hastalığın zamanında teşhis edilmemesi riskini arttırır ve hastanın başkalarına bulaşmak için zamanı olacaktır. Bu, hastalığın hafif bir formda ortaya çıkabilmesi, bu durumda semptomların hafif olmasıyla da kolaylaştırılır. Dahası, enfekte olmuş bazı kişilerin hiçbir semptomu yoktur. Bir kişinin enfeksiyondan sonra bulaşıcı kaldığı süre henüz tam olarak bilinmemektedir.

Kötü haber, uzmanların yeniden enfeksiyon riskinin çok yüksek olduğu görüşündedir – koronavirüs hastalığına yakalananların buna karşı bağışıklığı yoktur. Bu, aşının gelişimini daha da karmaşıklaştırır.

Ama yine de, renkleri çok fazla kalınlaştırmayalım: koronovirüs bulaşmış insanların yaklaşık% 80’i herhangi bir ilaç almadan iyileşir. Her şey , bir kişinin bağışıklığının ne kadar güçlü olduğuna, kronik hastalıklara (örneğin diyabet, kalp yetmezliği, arteriyel hipertansiyon) sahip olup olmadığına bağlıdır . Hastalığın ölümcül sonucu enfekte olanların% 2’sinde kaydedildi. Çoğu zaman, COVID 19’dan ölüm, mevcut hastalıklarından dolayı zayıflamış yaşlı insanlarda meydana geldi. 

Virüsün alevlenmesi, özellikle nefes darlığı, öksürük sırasında yukarıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, ateşiniz vardır – evde bir doktora başvurun veya mümkün olan en kısa sürede aile doktorunuza başvurun. Ayrıca bir terapist tarafından muayene edilebilir ve şehrinizdeki özel kliniklerden birinde bir dizi testi hemen geçebilirsiniz – indirimli olarak, Kupon çok daha ucuz ve daha hızlı olacaktır, bu böyle bir durumda önemlidir. 

Coronavirüs Tedavisi

virüslere karşı korumak için en etkili yolu – bir olduğunu (ve koronavirüsüne istisna değildir) aşı dünya çapında bilim adamlarının gelişimi çalışma grubu üzerinde, yeni bir enfeksiyondan aşı kendisi henüz ama. Çin’in son açıklamalarına göre, aşı zaten oluşturuldu, ancak hayvanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor, bu nedenle aşı en az bir yıl sonra kullanılabilir. COVID 19’u tedavi eden etkili bir antiviral ilaç da yoktur – aynı zamanda onları arıyorlar, klinik çalışmalar yapıyorlar.

Hastalığın ciddi vakalarında ilk yardım derhal hastaneye yatıştır: çoğu durumda iyileşmeye yol açan vücudun yaşamsal işlevlerini sürdürmeyi amaçlayan klinikte bir dizi tedavi önlemi uygulanır. Bildirilen tüm hastalık vakalarının% 20’si şiddetlidir,% 3’ü yoğun bakım ünitelerinde resüsitasyon gerektirir.

Enfekte olmamak: koronavirüse karşı ilaçlar

Şu anda, koronovirüsün yüksek sıcaklıklarda – 50 ° C’nin üzerinde öldüğü ve kloroform, formalin, etil alkol ve eter gibi ajanların da yıkımına katkıda bulunduğu bilinmektedir. 

Sağlığınızı en etkili şekilde korumak ve hasta olmamak ve virüsü yayma olasılığını azaltmak için, salgınların kaydedildiği ülkelere seyahat etmekten kaçının (bugün bunlar Çin, Güney Kore, Japonya, İtalya, İran, İspanya, Fransa, Almanya, İspanya) , İsviçre, Danimarka, Norveç, İsveç, Mısır, BAE). Koronavirüs nedeniyle kısıtlayıcı önlemlerin alındığı ülkelerde kalmak zorunda kalan

Enfeksiyondan kaçınmak için şu kuralları izleyin:

 1. Ellerinizi düzenli olarak sabun veya dezenfektanlarla (alkol içeren) yıkayın: En yaygın enfeksiyon yolu, enfekte olmuş kişiye ve dokundukları nesnelere dokunmaktır. Ellerinizle gözler, burun, ağız için daha az temas – virüs mukoza zarlarıyla temas ederek bulaşır.
 2. Ağzınızı Betadine çözeltisi ile durulayın: Bu, üst solunum yolunun mukoza zarında bulunan virüsün akciğerlere girmesini en aza indirir.
 3. Mukoza nem seviyesini koruyun – burun içine salin püskürtün.
 4. Wuhan virüsünün yüksek sıcaklıklarla tahrip olduğu bilgisi göz önüne alındığında, güneşte daha sık ve daha uzun süre sıcak su içilmesi tavsiye edilir. Ek olarak, tüm virüsler için büyük miktarda ılık sıvı yararlıdır.  
 5. Birisi yakınlarda öksürüyorsa veya hapşırıyorsa, ondan 1 metreden fazla uzaklaşın.
 6. Kendinizi hapşırır veya öksürürseniz, ağzınızı veya burnunuzu dirseğinizin yanıyla veya tek bir kullanımdan hemen sonra atılması gereken bir bezle örtün. Böylece diğerlerini koronavirüs ve diğer hastalıklardan koruyabilirsiniz – grip, SARS.
 7. Virüs doku üzerinde 6-12 saat aktif kalabilir. Yıkama tozu ile yüksek sıcaklıklarda (60 dereceden fazla) normal yıkama, virüsü yok etmenin yanı sıra sıcak bir ütü ile ütüleme olasılığı yüksektir. Dış giyimini kurutmak ve virüsü öldürmek için güneşte ısıtmak yeterlidir.
 8. Odaları ve yaşam alanlarını daha sık havalandırın.
 9. Koruyucu maskeler: Solunum hastalığı belirtileri (öksürme veya hapşırma) yoksa, WHO’ya göre maske takmak gerekli değildir. Bununla birlikte, virüsün boyutunun oldukça büyük olduğu ve gerekli hücre çapının yaklaşık 400-500 nm olduğu göz önüne alındığında, geleneksel bir tıbbi maske onu filtreleyebilir. Ayrıca gözlerin konjonktiva yoluyla enfekte olabileceğiniz akılda tutulmalıdır, bu yüzden onları gözlükle korumanız gerekir. Koronavirüs belirtileri olan, şüpheli enfeksiyonu olan ve özellikle sağlık çalışanları için koronavirüs enfeksiyonu semptomları olan hastalara bakan kişiler, Dünya Sağlık Örgütü koruyucu bir maske ve tercihen en az FFP2 veya FFP3 koruma sınıfına sahip bir solunum cihazı kullanmanızı önerir.

Tıbbi maske takarken, kurallara uyun:

 • Maskeyi ağız ve burnu kaplayacak şekilde dikkatlice takın ve yüz ile maske arasında boşluk kalmayacak şekilde sıkın;
 • Maskeyi takarken dokunmayın;
 • Maskeyi çıkarın, yalnızca arkadaki elastik bantlara dokunun, maskenin kendisine değil;
 • Kullanılmış bir maskeye yanlışlıkla dokunursanız, ellerinizi sabunla yıkayın veya alkolle muamele edin;
 • Maske ıslanırsa – yenisiyle değiştirin;
 • Tek kullanımlık bir maskeyi 1 kereden fazla kullanmayın;
 • Tek kullanımlık maskenizi her 2 saatte bir değiştirin;
 • Maske çıkarıldıktan sonra, hemen atın (çöp kutusuna atın).

Kişisel koruyucu ekipman olarak, silikon yeniden kullanılabilir yarım maske maskesi kullanabilirsiniz, ancak bir gün giydikten sonra dezenfekte edilmesi gerektiğini (kaynatın, buharlayın, bir sterilizatörde kızartın) dikkate almalısınız. İşleme kolaylığı için yarım maske parçalara ayrılır. 

10. Hastalar için işe gelmeyin, enfeksiyonu yaymayın ve daha kötü hissediyorsanız (ateş, nefes darlığı, öksürük), en kısa zamanda bir doktora danışın.

11. Toplumdaki sağlık otoritelerinin koronavirüs hakkındaki verileri takip etmeye devam edin: bölgenizdeki epidemiyolojik durum hakkında güncel bilgilere sahiptirler. Virüsün yayılması ve ölümle ilgili bilgiler de dahil olmak üzere Çin’deki koronavirüs insidansı hakkındaki mevcut veriler, etkileşimli bir haritaya yansıtılmaktadır . 

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.