Sağlığa Faydalı Bilgiler

Çocukların beyin ve zekâ gelişimi için faydalı olan gıdalar

13.09.2017
319
Çocukların beyin ve zekâ gelişimi için faydalı olan gıdalar

Çocukların beyinleri faydalı gıdayı sever. İçeriğinde yararlı maddeler, vitaminler, yağ asitleri ve omega-3 asitleri yüksek olan besinler beynin sağlıklı gelişmesini sağlar. Bazen çocuklar o kadar seçici olur ki, anneler çocukları ne yerse sevinir. Ancak bilim adamları çocukların zihinsel gelişimi için yararlı olan besinlerin listesini açıkladı.

Çocuklarda Zeka Gelişimini Etkileyen Besinlerin Listesi:

Ceviz içi: Ceviz beyine benziyorsa, demek ki, beyin için faydalıdır? Böyle değil. Ceviz omega-3 yağlarının en güzel kaynaklarından biri olduğu için daha iyidir. Bu yağlar beyni uyarır, nörolojik sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca, ceviz düşünme becerileri ni geliştiren E vitamini bakımından zengindir.

Avokado: Avokado doğal ilaç bitkisidir. Örneğin, avokadonun içinde çok iyi yağlar var. Bu yağlar çocuk beyninin her yönden gelişmesi için gereklidir.

Elma: Çocuklar tatlıyı seviyor, odur ki, onlara faydalı ürünler arasında tatlı meyveleri yedirmek daha kolay olur. Tüm meyveler yararlıdır, ama elma özellikle yararlıdır. Çünkü onlarda beyin için yararlı antioksidanlar var. Elmada zihinsel fonksiyonlarının bozulmasının önüne geçer ve çocuklarda dikkati toplamaya yardımcı olur. Sabah yemeğine alma da ekleyin ki, çocuklar onları her gün yemeyi adet etsinler.

Yulaf: Muhtemelen siz de bilirsiniz ki, sabahları tatlı ve kuru yiyecekler çocuklara zararlıdır, ama onlar için kahvaltı hazırlamaya vaktiniz yoksa yulaf mükemmel alternatiftir. Onu tatlandırabilirsiniz bu şekilde de besin değerini kaybetmez. Yulaf kanda bulunan zararlı kolesterolü temizler ve beyin damarların ağzını açar ve belleğin iyileşmesine yardımcı olur. Eğer çocuk yulaf ezmesi yemekten imtina ediyorsa, onu renkli çilek ve meyvelerle katkıda bulunun. Bu, ona daha çekici bir görkem verecek.

Yumurta: Çocuklar için en uygun olan muhtemelen en iyi ürün yumurtadır. O tüm organizmanın sağlığını sağlayan en yararlı gıda ürünlerinden biridir. Özellikle onların beyin için faydalıdır. Çünkü yumurta sarısı nöronlara yardımcı olur. Yumurta sarısındaki asetilkolin hücreler arası ilişkileri ve çocuklarda hafıza fonksiyonunu geliştirir. Çocukların çoğunluğu yumurtayı seviyorlar, ama bazen hazırlanma kuralı hoşlarına gelmeyebilir. Siz çocuğunuzun sevdiği şekilde yumurtayı pişirin.

 Yoğurt: Yoğurt çocuklar için birçok açıdan faydalıdır. Yoğurt, protein ve kalsiyum içerir. Yoğurt çocukların nörolojik sağlığı için faydalıdır. Yoğurtta bulunan iyi yağlar beynin sağlıklı gelişmesi için gereklidir. Ayrıca yoğurtta bulunan bazı maddeler yatıştırıcı etkiye sahiptir. Yoğurt çocuklarda sinir bozukluğunu azaltır. Yoğurdu meyve ile karıştırıp yedirin.

Yeşillikler: Ispanak ve brokoli lahanası gibi yemyeşil sebzelerin yapısında bulunan güçlü antioksidanlar beyni zararlı serbest radikallerden koruyor. Ayrıca çocukların bilişsel yeteneğini geliştirir ve nörolojik fonksiyonlarının bozulmasının önüne geçer. Çocuğa yeşillik yedirmek kolay değil, ama mümkündür.

Somon balığı: Balıkta da beyin için faydalı maddeler var. Balık belleği güçlendirir, zihinsel gelişime yardımcı olur, aynı zamanda ona D vitamini verir. Çocuğunuzun daha zeki olması için ona balık özellikle somon balığı yedirin.

 

Zeytinyağı: Zeytinyağı beyin gelişimi için faydalı olan yağ asitleri bakımından boldur. Eğer tüm yemekleri zeytinyağıyla hazırlarsanız, bu, tüm aileniz, özellikle de çocuklar için yararlı olacaktır.

Badem: Eğer çocuklukta ebeveynleriniz size akıllı olmanız için badem yedirmişse, onlardan örnek almaya devam edin. Çünkü badem beyin hücreleri üreten protein ve yağ asitleri içerir. Ayrıca, badem çocuğun idrak fonksiyonunu geliştirir. Evladınızın hafızasının iyi olması için ona her gün bir avuç fındık verin.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.