Sağlığa Faydalı Bilgiler

Cinsel yaşam için gerekli olan vitaminler nelerdir?

31.07.2017
213
Cinsel yaşam için gerekli olan vitaminler nelerdir?

Normal cinsel yaşamın sağlanmasında organizmanın algıladığı vitaminlerin rolü büyüktür. Yani, beslenmede gıda ürünlerinin insanın özel hayatına etkisi büyüktür. Peki, cinselyaşam için gerekli olan vitaminler nelerdir?

 Cinsel İsteği Artıran Vitaminler:

E vitamini

Cinsel aktivite için normal kan dolaşımı temel faktörlerden biridir. E vitamini vücutta kan dolaşımının iyileşmesini sağlar. Kısırlığın başlıca nedenlerinden biri vücuttaki E vitamini eksikliği ile ilgilidir. E vitamini cinsiyet hormonu sentezini güçlendirir. Normal cinsel yaşama sahip olmak için vücudun bu vitaminle temin olunmasına dikkat etmek önemlidir.

Ayçiçeği yağı, ceviz, fındık, zeytinyağı, yulaf, fasulye, karabuğday, peynir, sığır eti, muz, armut, portakal, soğan E vitamini bakımından zengindir.

C vitamini

Bu vitamin cinsel yaşama sorun yaratan serbest radikallere karşı savaşır. Serbest radikaller azot asit seviyesini düşürür ki, bu da cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor. Vitamin C organizmada hormonların doğal değişimini sağlar, cinsel yaşama zararlı stres ve gerginlikleri giderir.

Mandalina, limon, kivi, domates, lahana, greyfurt, portakal, maydanoz, kereviz, kuşburnu, lahana C vitamininden zengindir.

A vitamini

Bu vitaminin organizmada eksikliği erkek ve kadınlarda cinsel hormonların seviyesinin azalmasına neden olur. Vücudun A vitaminine olan ihtiyacını karşılamakla cinsi hevesi artırmak, normal cinsel yaşama sahip olmak, en önemlisi ise cinsel hormonlarla ilgili sorunları gidermek mümkündür.

Havuç, ıspanak, kabak, soğan, tatlı biber, kuşburnu, şeftali, elma, üzüm, kavun, fasulye, balık yağı, havyar, süt ürünleri, yumurta sarısı A vitamini bakımından zengindir.

B grubu vitaminleri

Bu gruptan olan vitaminler cinsel hayatın normal şekilde olması için önemlidir. B2 vitamini kadın cinsiyet yollarının mukoza durumunu normalde tutar.

B1 vitamini cinsel etkinliği artırır. B12 vitamininin eksikliği özel hayatta pasifliğe neden olur. B grubu vitaminleri sinir sisteminin etkinliğine olumlu etkisi vardır ki, bu da doğrudan insanın cinsel hayatı ile ilgilidir.

Et ürünleri, özellikle tavuk eti, yumurta, süt ürünleri, balık, avokado, muz, yeşillik, ayçiçeği B grup vitamini bakımından zengindir.

Yukarıdaki vitaminleri dikkate alarak beslenmenizde aldığınız gıdaya dikkat edin ki, cinsel yaşamınız normal ve sorunsuz olsun.

ETİKETLER: ,

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.