Sağlığa Faydalı Bilgiler

Çinko hangi besinlerde bulunur ve vücuda faydaları nelerdir?

05.02.2018
236
Çinko hangi besinlerde bulunur ve vücuda faydaları nelerdir?

Çinko  organizma için çok önemli mikro elementlerden biridir. Özellikle o, kadın vücudu için önemlidir.

Parlak saçlar, sıkı ve pürüzsüz tırnaklar, taze bir cilt için bu iz elementin yerini hiçbir şey doldurulamaz. İşte bu nedenle birçok makyaj içeriğinin bir bölümü çinko içerir. Hatta eski zamanlarda da çinko içerikli ürün ve maddeleri kozmetik amaçlarla kullanıyorlardı. En popüler olan İnci ki, onun harmanlanmış tozunu birçok makyaj bünyesine ilave ediyorlar.

Genel olarak ise güzelliği ve sağlığı korumak için çinko içeren ürünleri tüketmeniz önerilir. Özellikle yaz aylarında çok tüketin. Çünkü çinko vücuttan terle dışarı atılıyor.

Hangi besinlerde ve gıdalarda çinko bulunur ve vücuda faydaları nelerdir?

Istakoz, yengeç, kalamar, karides vb. deniz ürünlerin içeriğinde bolca çinko vardır. Ayrıca çinko, tüm balık türlerinde (deniz ve çay) de çoktur. Haftada en az 2 kez balık veya deniz ürünleri kullandığınızda, organizmanın çinkoya olan ihtiyacını karşılamış olacaksınız.

Kabak ve ayçiçeği çekirdeklerinin içeriğinde de çinko bulunur. Fakat özellikle hanımlar, bu ürünün kalori sayısını dikkate alıp tamamıyla onu beslenme menülerinden çıkarırlar. Haftada 2-3 kez sadece bir avuç yemekle çinko ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Fındık, özellikle ceviz bu mikro elementler çok zengin sayılır. Ceviz ayrıca açlık hissini öldürür ve tüm vücut hücrelerini çeşitli hayırlı mikro elementlerle sağlıyor.

Ayrıca her gün kullandığımız meyve ve sebzeler de bu çinko elementi bakımından zengindir. Havuç, patates, lahana, karnabahar, brokoli, elma, armut ve kiraz gibi meyve ve sebzelerde bolca çinko bulunur. Çinko eksikliğinden kaçınmak için bu ürünler günlük beslenme menüsüne dâhil edilmelidir.

Bu mikro element, özellikle çocukların ve yaşlı insanların gelişiminde kendini göstermektedir. Unutmayın ki, çinkoya olan ihtiyaç hamilelik, stres veya fiziksel yüklenme sırasında artıyor. Çinko eksikliği olunca bağışıklık sistem zayıflar ve çeşitli hastalıklar için ortam oluşur.

Vücutta çinko eksikliğinin ilk belirtileri:

  • İştahın azalması
  • Hafızanın zayıflaması
  • Rahatsız edici uyku
  • Saç ve tırnakların kırılması
  • Görme yeteneğinin zayıflaması
  • Cilt problemleri
  • Sindirim sisteminde sorunlar.

Sonuç olarak unutmayın ki, her bir ürün, vitamin ve mikro elementin kabulü normalde olmalıdır, çünkü faydalı ürünler de normalden fazla tüketildiğinde organizma için zararlı olabilirler.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.