Sağlığa Faydalı Bilgiler

Çiğ patates suyunun faydaları

13.11.2017
488
Çiğ patates suyunun faydaları

Patates sadece ülkemizde değil, dünyada da sevilen ve oldukça yararlı sebzelerden biridir. Patatesten farklı yemekler hazırlanır. Bu yazıda ise biz okuyucuları çiğ patates suyunun bilinmeyen faydalarını anlatmaya çalışacağız.

Çiğ patates suyunun faydaları

Patates suyunun çok iyi iltihap önleyici özellikleri vardır. Bel, sırt ve eklem ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Podagra (Gut)hastalığında faydalıdır. Çiğ patates suyu tüm vücutta kan dolaşımının iyileşmesine yardım ediyor. Özellikle sabahları aç karnına içilmesi reflü hastalarına çok iyi gelir.

Çiğ patates suyu sindirim sisteminin etkinliğini geliştirir. Kabızlık, ishal, şişkinlik, mide yanması ve hazımsızlık gibi sorunlara tedavi etkisi vardır.

Çiğ patates suyu organizmadan zararlı maddeleri dışarı atar. Öğleki, bu su karaciğer ve yağının temizlenmesi açıdan da yararlıdır. Patates suyu idrar yollarında taş oluşmasını da önler.

Çiğ patates suyu saç köklerini besler, onların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar. Yapmanız gereken tek şey sadece çiğ patates suyunu bal ve yumurta akı ile iyice karıştırıp saçlarınıza sürmektir. Yaklaşık 30 dakika sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayıp durulayın.

Çiğ patates suyunun bünyesine demir ve folik asit içerir. Bu besin öğeleri kırmızı kan hücreleri üretir. Dolayısıyla patates suyu sayesinde kansızlık riskini azaltmak mümkündür.

Çiğ patates suyunun başka faydası odur ki, deride kaşıntı ve kabuk problemini ortadan kaldırır. Cildi yatıştırır. Soğuk patates suyu ise güneşte yanmış derinin acısını hafifletir. Patates suyunu düzenli olarak içmek deri kuruluğunu da yok eder ve nemlendirir.

Bu sebzenin suyu göz çevresi siyah halkaları da azaltıyor. Bunun için pamuğu patates suyuna göz çevresine sürün.

Patates iyi potasyum kaynağı olarak yüksek tansiyonun azaltılmasına da etkisi vardır.

Çiğ patates suyunun tadı acıdır. Dolayısıyla patates suyuna tat vermek için içine havuç ve limon suyu da ilave edilebilir.

Yeşile çalan ve filizlenmiş patatesler solanin adlı zehirli madde olduğu için onların suyunu sıkmayın. Patatesteki siyah noktalar da dikkatle kesilip atılmalıdır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.