Sağlığa Faydalı Bilgiler

Çiğ fındığın faydaları

10.10.2018
385
Çiğ fındığın faydaları

Tam bir sağlık kaynağı olan fındık, beyin sağlığından mutluluk hormonlarına, diyabet riskini azaltmasından kanserden korumaya kadar çok önemli faydalar sağlar. Lezzetle beraber yapısında bol miktarda lif içerir.

Fındığın çiğ olarak tüketildiği takdirde besin değerlerinden daha fazla yararlanabilir. Fındığın kavrulma süresinin uzaması fındıkta besin değeri kayıplarına neden olur, fındığın içerisindeki sağlıklı yağların zarar görmesine ve oksidasyonuna neden olarak hücrelerimize zarar verebilecek serbest radikallerin oluşmasına neden olabilir.

Kavrulmamı fındıklar, kavrulmuş fındıklara oranla iki kat daha fazla antioksidan içerir. Bu nedenle fındık alırken çiğ olmasına özen göstermeliyiz.

Fındıkta, proantosiyanidinler, kersetin ve kaempferol gibi maddeler var. Bu proantosiyanidinler flavonoidler olarak adlandırılan bir gruba aittir. Flavonoidler beyin sağlığını destekleyebilir. Ayrıca, triptofan ve izolösin amino asitlerinden zengin olduğu zihinsel ve psikolojik olarak insanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.

İçerdiği besin elementleri ile tam bir sağlık kaynağı olan fındık, B6 vitamini açısından da zengindir. B6 vitamini elektrik sinyallerinin hızını ve verimliliğini artıran ve sinir sisteminin düzgün şekilde çalışmasını sağlayan bir vitamin olarak bilinir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.