Sağlığa Faydalı Bilgiler

Çiçek tozunun (polen) sağlığa inanılmaz faydaları

18.07.2017
4.071
Çiçek tozunun (polen)  sağlığa inanılmaz faydaları

Çiçek tozu arıların topladığı bitkisel ürünüdür ve çiçeğin içerisinde bulunan erkek organını başçık kısmında olur. Arılar bu polenleri ayaklarında ceplere toplayarak yuvaya taşırlar. Çiçek tozu-poleni arılar için güçlü besin kaynağıdır. Arılar onunla hem kendileri beslenir, hem de yavrularına beslerler.

“Çiçek tozu çiçeklerin erkek organını başçık kısmında olan, tozlanmadan sonra döllenmeye neden olan ve sonuçta tohum ve meyvenin ortaya çıkmasına neden olan erkek cinsel hücrelerdir. Çiçek tozu insana gerekli tüm vitamin-mineral kompleksini içeren benzersiz bir gıda maddesidir.

İnsan sağlığına ve çok yaşamaya sebep olan sırlarından biri işte bu çiçek tozudur. Çin şairi Li Yu onu “ölümsüzlüğün sırrı” diye nitelenmesi boşuna değildir..

Balla kıyasla arı çiçek tozu yüksek kaliteli protein ve doymamış yağ asitleri ile daha zengindir. Gıda yoluyla vücuda giren proteinler enzimlerin etkisinden amino asitlerine kadar parçalanır ve kan yoluyla hücrelere iletilir, orada yeniden hücrelere gereken endemik proteinler oluşur.

Organizma için gereken amino asitlerin miktarı çiçek tozunda et, peynir ve yumurtaya göre 5-7 kat daha fazladır. Çiçek tozu hücrelerinin bünyesinde 400 kadar bileşen,  enzimler, iz elementler, vitaminler, bitki hormonları vb. var ve bunlar organizmada yeni hücrelerin oluşması, gelişmesi ve orada yürüyen kimyasal dönüşümler için oldukça önemlidir.

Çiçek tozunun bünyesinde 27 tür iz element var ve onun alımının organizmada interferon salgılanmasını arttırması ile bağışıklığın güçlenmesine ve onkoloji hastalıkları riskini en aza indirmeye neden ol ur.

Çiçek tozu tanesi doğal doping olarak kabul edilir. bir çiçek tozu tanesi biyolojik içeriğine ve besin değerine göre bir siyah havyar tanesine eşittir.  Yapılan araştırmalara göre 41 gram çiçek tozunda olan rutin vitamini birçok kişi beyin kanaması ve kalp krizinden korur. O, enerjiyi artırır, morali düzeltir, zihinsel düşünmeyi hızlandırır, yorgunluğu giderir. Bu nedenle çiçek tozu bilim adamları, öğrenciler, sporcular ve zinde kalmak isteyenler için vazgeçilmez bir besindir.

Çiçek tozu ve ilaçları sindirim sistemine olumlu etkisi vardır, iştahı arttırır, bağırsakların mikro florasını onarır, sinir sistemini sakinleştirir, vücudu zehirli maddelerden temizler. Onunla ayrıca prostat bezi hastalıkları, adenoma ve iktidarsızlığı da başarıyla tedavi edilebilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.