Sağlığa Faydalı Bilgiler

Cennet hurması ve suyu hangi hastalıklara şifadır

05.02.2019
255
Cennet hurması ve suyu hangi hastalıklara şifadır

Trabzon (Cennet) hurması meyvesinde su, kuru madde, şekerler, polifenol, yağlar, karoten, iyot, organik asitler, proteinli maddeler, likopen ve C vitamini olur. Ayrıca 100 gram meyvede çeşitleri farklı miktarda elementler, özellikle alüminyum, baryum, bakır, krom, demir, nikel, silisyum, vanadyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, kalsiyum vb. vardır.

Hurma meyvelerinden hem taze, hem kuru, hem de işlenmiş olarak kullanılmaktadır.

Trabzon (Cennet) hurması diyet ve tedavi öneme sahiptir. Tıpta hurma meyvelerinden hipertansiyon ve ateroskleroz, tiroid bezinin tedavisinde ve triotoksikoz hastalığı sırasında kullanılır. Hurma meyvesinden elde edilen meyve suyu hafif ve orta derecede zehirlenmelere karşı kullanılıyor.

Trabzon (Cennet) hurması meyveleri çeşitli mide-bağırsak hastalıkları, anjina, kansızlık, damağın çeşitli kökenli hastalıkları, kan dolaşımının bozulması, böbrek, safra yollarının hastalıkları, halsizlik, verem, kadın hastalıkları ile tedavide mücadele aracı olarak kullanılır. Bu amaçla taze, kurutulmuş ve dondurulmuş hurma meyvesi kullanılabilir.

Trabzon (Cennet) hurmasının etli kısmı ve kabuğu ile beraber irinli yaraların üzerine basınca hızla iyileşir.

Hurma suyu vücudu temizleyici özelliğe sahiptir. O, antibakteriyel özellikli olduğundan bağırsak çöplerini yok edebiliyor. Hele eskiden doktorlar hurma suyunu kansızlık, halsizlik, verem, üşütmeden meydana hastalıklar, kadın hastalıkları, ayrıca organizmanın zayıfladığı durumlarda kullanıyorlardı. Meyve suyu yemekten önce 1 / 4 ve 1 / 2 bardak olmak üzere bir kaşık bal ile karıştırılıp içilir. Konsantre hurma suyu (posası ile birlikte) hipertansiyon, kansızlık, üst solunum yollarında mukus korneanın iltihabı sırasında yararlı sayılır.

Hurma suyu yamak için meyveler öncelikle 12-15 saat süreyle 30-40 ° C sıcaklığı olan suda tutulur. Büzülmesini kaybetmiş meyveler meyve suyu çekmek için hazır olur.

Konsantre hurma suyu (posası ile birlikte) hipertansiyon, kansızlık, üst solunum yollarında mukus korneanın iltihabı sırasında kabul edilir.

Diyabet hastalarına (sakkaroz fazla olduğundan) hurma yemek tavsiye edilmez.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.