Sağlığa Faydalı Bilgiler

Çay içtikten sonra mutlaka 1 bardak su için

15.01.2019
199
Çay içtikten sonra mutlaka 1 bardak su için

İçeriğinde güçlü antioksidanlar olan çay kolesterolü düşürür, kalp, diyabet ve şeker gibi hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bu özelliklerinden yararlanmak için çay şekersiz içilmeli, içildikten sonra üstüne su içilmelidir.

Ülkemizde çay çok kullanılıyor. Uzmanlar bildirirler ki, çay doğru kabul edilmediği takdirde faydalı değil, aksine daha da zararlı bir içeceğe dönüşebilir. Çayın doğru içilmesi, hakkında bir takım bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Çayın faydaları

Çay, nörolojik hastalıkları ortadan kaldırmak, aynı zamanda, obezite, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, akciğer, deri, meme, prostat, yumurtalık, ağız ve rektum gibi kanser türlerinden korunmak için çok faydalıdır.

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu, her bir insanın günde 400-600 mg yani 4 bardak yeşil çay içilmesinin gerektiğini belirtiyor.

Her gün içilen bir bardak siyah çay zihni kuvvetlendirir, 2-3 bardağı ise kavrama yeteneğini geliştirir.

Çay içerken onun miktarına ve şekersiz içilmesine dikkat edilmelidir.

Çayın zararları

Soğuktan korunmak için içilen zamansız ve fazla miktarda çay karaciğere zarar verebilir.

Ayrıca aşırı içildiğinde karın ağrısı, mide yanması, reflünün artması ve kabızlık gibi sorunlara neden olur. İçeriğinde bulunan bol miktarda kafein nedeniyle telaş duygusunu ve stresi artırarak insanı agresifleştirir.

Günlük içilen çay su sayılmaz, o sadece sıvıdır. İçtiğiniz her bardak çay ile birlikte 1 bardak su içme zorunda olduğunuzu unutmayın.

Çay demirin kana geçmesini azaltır.

Yemekle birlikte alınan çay vücutta demirin azalmasına yol açabilir. Bunun sebebi ise onun içerdiği tanen maddelerinin gıdadan alınan demirin kana emilmesinin önünü almasıdır. Yumurta yerken çay içmek yerine taze meyve-sebze kullanmak daha iyi olur.

Ayrıca, çayı yemekten sadece 2 saat sonra kabul etmek gerekiyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.