Sağlığa Faydalı Bilgiler

Çay çeşitleri ve iyi çay demlemenin teknikleri ve kuralları

Çay çeşitleri ve iyi çay demlemenin teknikleri ve kuralları

Günlük beslemede normal çaydan çok kullanılıyoruz. Fakat çoğu durumda çay kullananlar onun içilme kuralı, yeşil çayla siyah çayın farkı hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz.

Çay hammaddesi, yani yeşil çay şeklinde kullanılan çok faydalı ilaç bitkisidir, günlük kullanılan siyah çay ise yaprakları toplandıkları zaman fermantasyon yolu ile yapılır. Fermentleşme süreci aslında çok basit yöntemle yapılır. Yeşil yapraklar samanlık gibi üst üste yığılır, yaklaşık 29 derecede ısıtılmış, nemli, ama iyi havalanan odalarda birkaç hafta saklanır, sonuçta yaprakların rengi kararır.

Yeşil çayın üretiminde kurutma daha kısa sürede yapılır ve çay yaprakları kendisinin doğal yeşil rengini korur. Aynı hammaddeden alınmasına rağmen sıradan siyah çayla yeşil çay arasında çok büyük fark var: yeşil çay vitamin ve mineral içeriğine göre siyah çaydan üstündür. Sadece kafein miktarının siyah çayın içeriğinde yeşil çaydan on kez fazla oluşu siyah çayın zararının bir o kadar yüksek olması demektir.

İçeriğinde bulunan kafein nedeniyle siyah çay vücuda zindelik ve ferahlatıcı etki gösterse de, onu günde 1-2 bardaktan fazla içilmemesi önerilir. Siyah çay organizmada asit ortamını yükseltiyor, böylece tedaviye zorlanan hastalıkların oluşmasına ortam sağlıyor. Siyah çay hem de çorbalarda bulunan vitamin ve minerallerin, özellikle de demir ve kalsiyumun emilimini önler. İşte bu yüzden de koyu çay içenler arasında anemi ve osteoporoz gibi hastalıkların oluşma yüzdesi yüksek olur.

Çay içtikten sonra moralin yükselmesi, zihinsel yeteneğin geçici iyileşmesi, içerdiği kafeinle ilgilidir. Fakat kafein bağımlılık yaratan madde olduğundan çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimine ara vermek biraz zor olur.

Kuru çayı ağzı kapalı kapta, rutubet ve güneşten uzak tutmak gerekir. Çay demlerken çaydanlığın doğru seçilmesi önemli şartlardandır. En ideal demleme demliği porselen malzemesinden olandır.

Kuru çayın üzerine kaynar su döküldüğünde çay yaprakları pişer ve acı tat verir. Çaydaki su kaynadığında köpüğün durmasını beklemek gerekir, 5-7 dakika geçtikten sonra suyun sıcaklığı yaklaşık 75 dereceye ulaştığında suyu kuru çayın üzerine dökmek gerekir.

Çay çeşitleri ve iyi çay demlemenin teknikleri ve kuralları

  • Siyah çay- 1 çay kaşığı çay üzerine sıcaklığı 75 derece olan 200 ml su dökülerek 4-7 dakika demlenilir.
  • Yeşil çay- 1 çay kaşığı çay üzerine sıcaklığı 80 derece olan 200 ml su dökülerek 5-7 dakika demlenilir.
  • Kırmızı çay- demlemek için 0,5 çay kaşığı çay üzerine 200 ml 90-95 derece olan su dökülür ve 5 dakika demlenilir.
  • Beyaz çay – 2 çay kaşığı kuru çayın üzerine 200 ml 50-70 derece sıcaklıkta olan su dökülür ve 5 dakika demlenir.

Çay demlendikten 2 dakika sonra içilirse, sakinleştirici etki bırakır. 5 dakika sonra içilirse, uyarıcı, 6 dakika sonra içilirse artık sadece lezzetli içecek sayılır.

Taze demlenilmiş çay ilk 15 dakika içinde içilmelidir, daha sonra tüm yararlı özellikleri kaybolur, 7-8 saat sonra ise artık zararlı maddeler salgılayarak vücudun tehlikelere yol açabilir. Ona göre çoktan demlenmiş çayı içmek kesinlikle tavsiye edilmez.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.