Sağlığa Faydalı Bilgiler

Çabuk iyileşmenin yolları

19.10.2017
219
Çabuk iyileşmenin yolları

1- Domates, asit oranı yüksek olduğundan malum olanın aksine bir sebze değil, meyvedir. A ve C vitamini açısından oldukça zengin olan bu kırmızı meyve, salatalarda, hazırladığımız yemeklerde mevsimine göre taze veya konserve olarak kullanılıyor.

Domatesin içerdiği en önemli antioksidanlar biri olan likopenin pişirilme süreciyle birlikte organizmada artıyor. Bu sayede domates vücuttaki serbest radikallere karşı savaşır, bağışıklığın güçlenmesine ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

2- Grip ve nezlenin tedavisinde limon da ilk akla gelen besinler arasında yer alır. İçerdiği C vitamini çabuk iyileşmeye yardımcı olur ve limonun yemeklerle birlikte alınması önerilir.

3- Pancar suyu, içerdiği nitrat ile kan akımının düzenlenmesine ve hücrelerin oksijen alımına destek olur. Özellikle grip ve nezlesi olanların sık sık şikayet ettiği kas yığılmalarının önlenmesinde yardımcı olur ve kas ağrılarının önüne geçer. Hastalık aşamasında günde 2 bardak pancar suyu içerseniz kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

4- Baharatların içerdiği antioksidanlar da bağışıklık sistemini destekler. Hatta bazı baharatlar, boğazda oluşan enfeksiyonların iyileşme sürecini hızlandırır.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.