Sağlığa Faydalı Bilgiler

Bu ilaçlar midenizi delebilir

16.12.2017
142
Bu ilaçlar midenizi delebilir

Kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi durumlar arttığı için bazı ilaçların kullanımı çoğalıyor. Ama uzmanlar bunun komplikasyona neden olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Kışın herkes tarafından çok kullanılan ilaçların neden olduğu sorunlar konusunda uzmanlar uyarılarda bulundular:

Hava koşullarının değişmesi ile birlikte çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve bu nedenle insanlar doktor tavsiyesi olmadan ilaç içmeye başlarlar. Bu ilaçlardan birincisi ağrı kesicilerdir. Bu sırada sıklıkla kullanılan ağrı kesiciler mide ve bağırsağa zarar verebiliyor.

Ayrıca, yüksek ateş olunca da insanlar çeşitli ateş düşürücü ilaçlar kullanırlar. Bu ilaçlar da mide ve bağırsağı olumsuz etkiliyor. Hatta midenin delinmesine bile yol açabilir.

Yaz aylarında mide ve bağırsak şikâyetlerinin, hazımsızlık ve karın ağrısının artması genellikle doktorlar tarafından beklemeyen bir durumdur. Bunu ortaya çıkaran sebeplerden biri de havaların soğuması ile insanlar arasında ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçların kullanımının artmasıdır. Bu ilaçların kendiliğinden ve çok kullanımı mide ve onikiparmak bağırsakta kanama veya delinme gibi ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olan faktörlerdir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.