Sağlığa Faydalı Bilgiler

Boğucu ve kavurucu çöl sıcaklarından korunmak için öneriler

19.07.2017
132
Boğucu ve kavurucu çöl sıcaklarından korunmak için öneriler

Artık birkaç gündür, her yerde aşırı sıcaklar görülüyor, hatta sıcak hava koşulları güneş vurmasına neden oluyor. Peki, kavurucu sıcaklardan nasıl korunmalıyız? Boğucu ve kavurucu sıcaklardan korunmak için dikkat edilmesi gereken önemli detayları sizlerle paylaşacağız.

Her kilo için 30 ml su

Yaz aylarında sıvı alımı çok önemlidir. Sıvıya ihtiyacınız olan bu günlerde terlemeseniz bile, vücudunuzdan buhar yolu ile sıvı çıkıyor. Bu yüzden her gün bir kiloya 30 ml su içmelisiniz. Hatta su içeriği fazla olan kavun ve karpuz da yiyip hem bol sıvı, hem de C vitamini kabul etmiş olursunuz.

Meyve suyu ve soğuk kahveye dikkat edin

Bol sıvı alımı önemli olsa da, meyve suyu, ya da soğuk kahve içerken miktarına dikkat etmek gerekir. Bir bardak meyve suyu 150 kaloridir. Meyve suyu yerine özellikle meyvenin kendisinin yenmesinin daha doğru olacağını öneren uzmanlar aromalı soğuk kahveler inde çok fazla kalorili olduğu uyarısını yapıyorlar. Soğuk kahvelerde ekseriya enerji değeri yüksek olur. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için içilmemelidir.

Sağlığınızdan olmayın

Midenizdeki şişkinliği atmak istiyorsanız, içeceğiniz suyun içine nane veya dereotu katabilirsiniz. Şişliği ve gazı alan ilaç, ya da içecekler tehlikeli olabilir. Vücuttaki sodyum oranını aşağı düşürerek kalbinize zarar verebilirsiniz.

Günde 3 porsiyon meyve

Evde serin, dışarıda sıcak hava nedeniyle bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir. Bunun önüne geçmek için yapacağınız şey günde 3 porsiyon meyve yemektir.

Her yemekte yeşillik yiyin

Yaz aylarında meyvenin yanında sebze de olmalıdır. Semizotu, maydanoz, nane, dereotu gibi yeşillikler ve domates, salatalık da olabilir. Her yemek saatinde sebze yemekle vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayabilecek ve tokluk sürenizi arttıracaktır. Yemekten önce 1 kâse salata yiyin. Yemekler pişirirken kızartma ve kavurma işlemlerinden çok yağsız haşlanmış yiyecekleri tercih edin.

Güneş ışınlarından korunun

Güneş ışını her ne kadar D vitamini ihtiyacını karşılarsa bile çoğu zararlıdır. Günde 15 dakikadan fazla güneş ışınına maruz kalmak hem cildi yaşlandırır, hem de deride kuruluğa neden olur. Bunu önlemek için günde 2 orta boy salatalık yiyin. Balık, domates, lahana gibi sebzeler cildinizin doğal halini korur.

Günün en sıcak saatlerinde (10: 00-16: 00) mecbur kalmadıkça, dışarı çıkmayın. Güneş ışınlarının şiddetli olduğu saatlerde denize girmeyin ve güneşlenmeyin. Dışarı çıkmaya mecbur olanlar açık renkli, hafif kumaşlardan giysiler giymeli, mutlaka geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka akmalıdırlar. Spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve boyun soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.