Sağlığa Faydalı Bilgiler

Boğaz ağrısını azaltan doğal çaylar ve karıiımlar

16.10.2017
200
Boğaz ağrısını azaltan doğal çaylar ve karıiımlar

Havaların soğuması ile birlikte sağlığımız bazı sorunlar ortaya çıkar. Bunlardan en yaygın yayılmışı ise boğaz ağrısıdır. Doğal yolla boğaz ağrısından qurtulacağınız birkaç yararlı reçetesi sunuyor.

Gülhatmi

Gülhatmi bitkisi ortaçağdan beri boğaz ağrısı ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanıldı. Yutulduğunda, boğazı sarıp yağlayan ve jelatin benze bir maddeye sahiptir.

Gerekenler:
• Soğuk su
• 30 gram ovulmuş Gülhatmi

Hazırlanması:
Soğuk su ile 1 litrelik şişeyi doldurun. Gülhatmini temiz bir bezin içine koyarak, ağzını büküp kapatın. Bu bezi suya daldırın ve tüpün ağzını kapatın. Gece boyu veya en az 8 saat tutun. Daha sonra isteğe göre bal da ekleyerek, bu sudan gün boyunca içebilirsiniz.

Elma sirkesi

Boğaz ağrısını azaltmak için 1 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edilmiş ve isteğe bağlı olarak bal da karıştırılmış 1 bardak ılık su için.

Tuzlu su gargarası

Boğaz ağrısından kurtulmak için tuzlu su ile gargara yapmak tavsiye edilir. Boğazdaki gereksiz mikropları öldürmeye yardımcı olur.

1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz atın ve erimesi için karıştırın. Her saatte bir 30 saniye kadar gargara yapın.

Bal

Boğaz ağrısını azaltmak için diğer doğal maddelerle birlikte kullanılan bal lezzetli bir tatlandırıcıdır. Bal özellikle sıcak su ve elma sirkesi ile birlikte daha etkili olur. Ama 1 yaşın altındaki çocuklara verilmesi tavsiye edilmez.

Limon suyu

Limon suyu soğuk veya grip sırasında oluşan boğaz ağrısını da azaltabilen rahatlatıcı bir içecektir. Limonun içeriğinde C vitamini ve antioksidanlar var. Limon suyunu ılık su, biraz da bal veya tuzlu su ile karıştırmak en iyi araçtır.

Zencefil çayı

Zencefil anti bakteriyel ve iltihaba karşı etkiye sahiptir. Boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Gerekenler:
• Zencefil kökü
• 1 litre su
• 1 çorba kaşığı (15 ml) bal
• Sıkıştırılmış limon suyu

Hazırlanışı:
Zencefil kökünü soyun, rendeleyin ve küçük bir kaba koyun. Büyük bir tencerede su kaynatın, ardından ocağın altını kapatın. Tencereye 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefil koyun ve kapakla örtün. 10 dakikaya kadar bekleyin. Bal ve limon suyu ekleyip sonra karıştırın. Bu çay gerekiyorsa sıcak, yahut soğuk halde içilebilir. Zencefil çayı enfeksiyon ile mücadeleye yardımcı olabilir. Ayrıca iltihaplanmayı ve boğaz ağrısını azaltır.

Nane çayı

Nanenin içinde iltihap karşıtı bileşikler var ve boğaz için son derece rahatlatıcıdır. Nane ayrıca boğazı hafifçe uyuşturur ve ağrıyı azaltır. Nane yapraklarını kaynar suyun içinde 3-5 dakika demleyerek içebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.