Sağlığa Faydalı Bilgiler

Boğaz ağrısını azaltan doğal çay tarifleri

14.12.2017
145
Boğaz ağrısını azaltan doğal çay tarifleri

Sonbahar ve kış aylarında havaların soğumaya başlaması ile birlikte sağlığımızda bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bunlardan en yaygın olanı ise boğaz ağrısıdır. Doğal çaylarla boğaz ağrısından kurtulacağınız birkaç yararlı tarif vereceğiz.

GÜLHATMİ
Gülhatmi bitkisi ortaçağdan beri boğaz ağrısı ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanıldı. Yutkunduğunuzda boğazı sarıp yağlandıran ve jelatine benzer bir maddeye sahiptir.

Gerekenler:

  • Soğuk su
  • 30 gram ovulmuş gülhatmi

Hazırlanışı:

Soğuk su ile 1 litrelik kabı doldurun. Gülhatmini temiz bir bezin içine koyarak, ağzını büküp kapatın. Bu bezi suya daldırın ve kabın ağzını kapatın. Gece boyu veya en az 8 saat bekletin. Daha sonra isteğe göre bal da ekleyerek, bu sudan gün boyunca içebilirsiniz.

ELMA SİRKESİ
Boğaz ağrısını azaltmak için 1 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edilmiş ve isteğe bağlı olarak bal da karıştırılmış 1 bardak ılık su için.

TUZLU SU GARGARASI
Boğaz ağrısından kurtulmak için tuzlu su ile gargara yapmak tavsiye edilir. Boğazdaki gereksiz mikropları öldürmeye yardımcı olur. 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz atın ve erimesi için karıştırın. Her saat başı bu tuzlu su ile 30 saniye kadar gargara yapın.

BAL
Boğaz ağrısını azaltmak için diğer doğal maddelerle birlikte kullanılan lezzetli ve faydalı olan bal bir tatlandırıcıdır. Bal özellikle sıcak su ve elma sirkesi ile birlikte daha etkili olur. Ama 1 yaşın altındaki çocuklara verilmesi tavsiye edilmez.

LİMON SUYU
Limon suyu soğuk veya grip sırasında oluşan boğaz ağrısını da azaltabilen rahatlatıcı bir içecektir. Limonun içeriğinde C vitamini ve antioksidanlar var. Limon suyunu ılık su, biraz da bal veya tuzlu su ile karıştırmak en iyi araçtır.

ZENCEFİL ÇAYI
Zencefil anti bakteriyel ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Gerekenler:

  • 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefil kökü
  • 1 litre su
  • 1 çorba kaşığı (15 ml) bal
  • Sıkıştırılmış limon suyu

Hazırlanışı:

Zencefil kökünü soyun, rendeleyin ve küçük bir kaba koyun. Büyük bir tencerede su kaynatın, ardından ocağın altını kapatın. Tencereye 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefil koyun ve kapakla örtün. 10 dakikaya kadar bekleyin. Bal ve limon suyu ekleyip sonra karıştırın. Bu çay gerekiyorsa sıcak yahut soğuk halde içilebilir. Zencefil çayı enfeksiyon ile mücadelede yardımcı olabilir. Ayrıca iltihabı ve boğaz ağrısını azaltır.

NANE ÇAYI
Nanenin içinde anti-enflamatuar bileşikler var ve boğaz için son derece rahatlatıcıdır. Nane ayrıca boğazı hafifçe uyuşturur ve ağrıyı azaltır. Nane yapraklarını kaynamış suyun içine atarak 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra içebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.