Sağlığa Faydalı Bilgiler

Boğaz ağrısı ve öksürüğü hemen kesen yöntemler

24.02.2019
208
Boğaz ağrısı ve öksürüğü hemen kesen yöntemler

Kışın yaygın grip enfeksiyonları sıklıkla boğaz ağrısı ve ağır öksürüğe neden olur. Bu makalemizde boğaz ağrısını gideren doğal tedavi yöntemleri ile tanıştırıp.

Limon ve ayvanın güçlü kombinasyonu
Limon ve ayvanın güçlü kombinasyonu boğaz enfeksiyonlarını tedavi eder. Dilimlenmiş ayvanın üzerine limon sıkıp 1 çay kaşığı bal dökün ve ezerek püre haline getirin. Bu karışımı her sabah veya akşam yutun. Limon güçlü C vitamini kaynağıdır, aynı zamanda doğal antibiyotiktir. Limonun içeriğindeki sitrik asit boğaza çok iyi gelir.

Soğan suyu
Soğan ve sarımsak vücudun balgam dokusunu hava yolları ile atılmasına imkân veren kükürt bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu iki yararlı bitki bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele eder. İki orta boy soğanın kabuğunu temizleyip ikiye bölün ve bir gün suda tutun. Ertesi gün soğan suyunu için. Bu, boğazı rahatlatıp öksürüğü azaltacaktır. Hem çiğ sarımsak, hem de çiğ soğan boğaz enfeksiyonlarına karşı güçlü bir etkisi vardır.

Zencefil ve bal
Bir çay kaşığı balla rendelenmiş zencefilin karışımı boğaz ağrısına karşı çok etkilidir.

Çiğ kereviz
Üzerine limon suyu sıkılmış çiğ kereviz boğaz ağrılarını giderir. İçeriğinde bulunan bol C vitamini, potasyum, magnezyum, sodyum, demir ve lif emici özelliğine sahiptir. Bu ise boğaz hastalıklarının gelişme riskini azaltır.

Boğaz ağrılarına karşı doğal araçlar

  • Papatya, rooibos ve kuşburnu çayı boğaz enfeksiyonlarından korur.
  • Her sabah balı zencefil, zerdeçal ve biber ile karıştırıp yutun, bu, enfeksiyonları gidermeye yardımcı olur. Daha faydalı olmasını istiyorsanız, zencefil taze olmalıdır. Karışımın üzerinden hemen su içmeyin.
  • Közlenmiş yeşil ve kırmızıbiberin üzerine az miktarda su ile sirke dökerek yiyin. Bu yöntem boğaz hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir. Ayrıca salatalık ve lahana turşusu da iyileştirici etkiye sahiptir.
  • Boğaz ağrısını hafifletmek için bir adet karanfil çğneyebiirsiniz yapabilirsiniz.
  • Her tür enfeksiyonlara karşı her gün 2 litreye yakın su için.

Siyah turp
Siyah turp ve bal alternatif tıpta öksürük, bronşit ve diğer solunum sistemi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Siyah turp kırmızısına göre daha yararlı özelliklere sahiptir. C vitamini açısından siyah turp turuncu ve diğer meyvelerden üstündür.

Siyah turpun içini ovup bir-iki çay kaşığı bal döküp 12 saat bir kenarda tutun. Turpun içindeki bal kâsenin içine sızmaya başlayacak. Sonra bardağın içine süzülmüş suyu için. Bu, hem hastalığı iyileştirir, hem de bağışıklık sistemini güçlendirir.  Yemekten önce 2 veya 3 kaşık alın.

1. Bal ile siyah turp sahip olduğu yüksek antioksidan sayesinde kan damarlarını korur.

2. Felç riskini azaltır, kalp atışlarını normalleştirir, yorgunluğu ortadan kaldırır ve kas kramplarının iyileşmesini sağlar.

3. Kabızlığı önleyerek sindirimi kolaylaştırır.

4. Toksinlerin ter yoluyla hızla çıkarılmasını sağlar.

5. Öksürüğü azaltır, balgam söktürücü özellikleri sayesinde bronşiti tedavi eder.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.