Sağlığa Faydalı Bilgiler

Böbrek sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde

28.11.2017
402
Böbrek sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde

Ekseriyetimiz böbreklerimizdeki sorunlardan şikâyetçiyiz. Fakat böbreklerimizde ortaya çıkan bu sorunların nedeni bilmiyor veya hangi yanlışlıklar yüzünden bunun gerçekleştiğini çoğu zaman bilmiyor veya öğrenmek istemiyoruz., böbreklerinizde herhangi bir sorunun yaşanmasını istemiyorsak veya daha ciddi problemlerle yüzleşmek istemiyorsak, o zaman en azından tükettiğimiz gıdalara, içeceklere ve hareketlerimize dikkat etmeliyiz.

Bu yazımızda böbrekte sorunlar yaratan bir takım olguları paylaşıp ve bazı önemli bilgiler vereceğiz. Bunları dikkate etmekle en azından bir anlamda böbreklerimizde ek sorunların oluşmasını önleyebiliriz.

Aşırı protein almak…

Aşırı protein alımı insan vücudunda aşırı amonyak oluşmasına neden olur ki, bunu da vücuttan dışarı atması için böbrek aşırı çalışması gerekir. Bu da sonuçta böbreğin güçten düşmesine ve böbrek yetmezliğine neden olur.

Tuz

Tuz böbrek böbreğin en başlıca düşmanlarından biri olarak kabul edilir. Öyle ki, çok tuz vücutta elektrolitlerin ve kan dolaşımının düzenlenmesinde böbreğe ciddi engel oluşturuyor.

Dehidrasyon (vücudun aşırı su kaybetmesi)

Vücutta suyun azlığı böbrek için ağır yüktür. Çünkü böbreğin normal işleyişi için su çok gereklidir. Bu nedenle insan gün içinde en azından 10 bardak su içmelidir.

Sigara

Sigara kan damarlarının daralması ve sertleşmesine neden olduğundan vücudun tüm organları ile birlikte böbreği de kötü etkiliyor.

Alkollü içkiler

Çok alkol kanda bir takım sorunlar içerirken, böbrekte taşı oluşmasına da yol açar.

İlaç alımı

Çok ilaç almak da böbreklerde sorun yaratır. Özellikle ağrı kesici ilaçlar. Diğer taraftan kansızlık ve diyabete bağlı ilaçları dozunda kabul etmek gerekir. İlaçları doğru dozda kabul etmeyince bu böbrek yetersizliğine yol açar.

B6 vitaminin yetmezliği – eksikliği

Vücutta B6 vitaminin eksikliği öncelikle böbreğe sorunu oluşturur.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.