Sağlığa Faydalı Bilgiler

Böbrek hastalarının şikâyetleri

25.07.2017
156
Böbrek hastalarının şikâyetleri

Böbrek hastalarının şikâyetlerini sizlerle paylaşarak böbrek ağrısı ve hastalığı hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Böbrek hastalıkları sırasında hastalar bel bölgesinde ağrılar, idrar ifrazı akdinin ve salgılanan idrarın miktarının ve renginin bozulması, baş ağrıları, ödemler, baş dönmelerinden şikayet ediyorlar. Bazı hastalar ise kusma, kalp bölgesinde ağrı,  iştahsızlık, bulantı, görmenin zayıflaması, nefes darlığı, ateşin yükselmesinden rahatsız olurlar.

Bazen belirtiler uzun yıllar hastaları rahatsız etmez. Bu durumda hastalarda giderek böbreklerin büzüşmesi oluşur ve ancak kronik böbrek eksikliğinin bariz klinik belirtileri ortaya çıktığında hasta doktora başvuruyor.

Böbrek hastalıkları sırasında ağrının yerinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Böbrek kökenli ağrılar genellikle bel bölgesinde, kaburga altı alanda olur. İdrar yollarında patolojik değişiklikleri sırasında ağrılar idrar yolu boyunca karının düşük yan kısmında oluşur. İdrar yolunun patolojierinde ağrılar bel ve uyluk bölgelerine de vurur.

Böbrek ağrıları tek taraflı ve ikili olabiliyor. Karakterine göre ağrılar küt ve sancılar şeklinde, periyodik ve kalıcı olabiliyor.

Böbrek bölgesinde ağrılar akut glomerülonefritte, keskin piyelonefritte, paranefrite, kalp dekompansasyonunda, böbrek kanserinde olur.

Çeşitli sancılar ve ağrılar idrar hastalığında, idrar yolunun kan pıhtısı ve irinle dolması sırasında veya patolojik hareketli böbreğin idrar yolunun bükülmesi sonucu meydana gelir.

Böbrek sancısı birdenbire böbrek bölgesinde keskin, bazen yavaş yavaş başlayarak gittikçe şiddetlenir, bir-kaç saatten tutun, birkaç güne kadar devam edebiliyor. Genellikle böbrek sancısı gezdikten veya araçla hareket ettikten sonra oluşur.

Böbrek sancısı genellikle tek taraflı olup, böbrek bölgesinden başlayarak karın, kasık ve uyluk bölgesine, cinsiyet organlarına vurur. Böbrek sancıları sırasında hasta ağrının şiddetinden yatakta çeşitli durumlarda oturmaya çalışır. Sancılar durumunda hastada bulantı, kusma meydana geldiğinde, hastanın nabzı hızlanır, ateş bazı durumlarda yükseliyor. Böbrek sancısının baş vermesine böbrek leğeni ve idrar yolları taşları, böbrek sarkması, hidronefroz, böbrek veremi, kanser ve piyelonefrit neden olabiliyor.

Böbrek hastalıkları sırasında hastalığa teşhis koymak için bilgisayar tomografisinin, USM ve laboratuvar muayenelerin sonuçları esas alınır.

Tedavi genellikle doktor tarafından yapılır. Böbrek hastalıkları sırasında halk hekimliği araçları yaygın kullanılıyor, hastaya sıcak banyo edilir ve sıcak su torbası konur.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.