Sağlığa Faydalı Bilgiler

Birçok sağlık problemine iyi gelen keten tohumunun 8 önemli faydası

06.01.2019
208
Birçok sağlık problemine iyi gelen keten tohumunun 8 önemli faydası

Bir numaralı lignan kaynağı olan keten tohumunun faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar günde 30-40 gram keten tohumu yemeği öneriyorlar.

Lif bakımından zengin, karbonhidrat oranı düşük
Keten tohumunun en önemli faydalarından bir de yüksek oranda müsilaj içeren olmasıdır. Müsilaj suda çözünen ve bağırsak yolu için oldukça faydalı liftir. Müsilaj sayesinde besinler mideden ince bağırsağa hızla geçemiyor. Bu da gıda emilimini arttırır. Aynı zamanda keten tohumunda bulunan lifler sütun detoksifikasyonu ve yağların erimesini destekler; tatlı isteğini azaltır. Günde en az 30-40 gram keten tohumu gibi lifli gıdalar yemelisiniz.

Kolesterolü düşürür
Uzmanlara göre, keten tohumu yemek kolesterol seviyesini düşürür. Keten tohumunda bulunan çözülen lif, yağ ve kolesterol sindirim sistemine iyi gelir.

Sağlıklı cilt ve saçlar
Sağlıklı cilt, saç ve tırnaklara sahip olmak istiyorsanız, günde 2 yemek kaşığı keten tohumu veya 1 yemek kaşığı keten tohumu yağı alabilirsiniz. Keten tohumunda bulunan sağlıklı yağlar cilt ve saçlara ihtiyacı olan yağı sağlar. Bunun yanı sıra, içerdiği B vitamini cilt kuruluğunu önleyerek akne, rosacea (gül hastalığı) ve egzama gibi hastalıklara iyi gelir. Keten tohumu göz kuruluğu sendromu için de tavsiye edilir. Günde 1-2 yemek kaşığı keten tohumu yağı kabul ederek, cilt sağlığınızı desteklediğini görebilirsiniz.

Kilo verdirtir
Yapılan araştırmalara göre, keten tohumu ve ceviz yağlanmayı önler ve dikkat azalmasına yardımcı olur. Keten tohumunda bulunan sağlıklı yağlar ve lifler, uzun süre tok tutarak daha az kalori almanızı sağlar. Ayrıca iltihabı azaltır. Kilonuzun azalmasını istiyorsanız, salatalarınıza, çorbalarınıza ve yediğiniz her gıdaya birkaç çay kaşığı öğütülmüş keten tohumu katabilirsiniz.

Glüten içermiyor
Glüten içeren tahılları iltihap karşıtı keten tohumu ile değiştirebilirsiniz. Omega-3  ihtiyacınızı alerji nedeniyle deniz ürünlerinden karşılayamıyorsanız, keten tohumu iyi bir Omega-3 kaynağı olduğundan keten tohumundan karşılayabilirsiniz..

Antioksidan kaynağıdır
Keten tohumu antioksidan içeriği ile yaşlanmayı geciktirir, hormon dengesini sağlar ve sağlığımızı korur. Antiviral ve antibakteriyel özelliği sayesinde düzenli keten tohumu yediğiniz halde nezle ve gribe daha az yakalanırsınız.

Sindirim sağlığına faydalı
Keten tohumu sindirim sorunlarından muzdarip çekenler için oldukça faydalıdır. Bağırsaklardaki iltihabı azaltır. Lif kaynağıdır. Kabızlığın önlenmesi için 1-3 yemek kaşığı keten tohumunu havuç suyu ile karıştırıp içebilirsiniz.

Menopoz semptomları
Keten tohumunda bulunan lignanlar menopoz belirtileri yaşayan kadınlar için oldukça faydalıdır. östrojen özelliği olan keten tohumu hormon tedavisine alternatif olarak kullanılabilir. Adet düzensizliği yaşayanlar için ideal bir araçtır. Keten tohumu ayrıca kemik erimesi riskini de azaltır. 1-2 yemek kaşığı keten tohumunu 1 yemek kaşığı keten tohumu yağı ile birlikte karıştırarak alabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.