Sağlığa Faydalı Bilgiler

Birçok hastalığa şifa olan zerdeçalın faydaları nelerdir?

08.08.2018
213
Birçok hastalığa şifa olan zerdeçalın faydaları nelerdir?

Hatta 2500 yıl önce bile insanlar zerdeçalın güçlü tedavi edici özelliklerini bilir ve onlardan istifade ediyordular. Eski tabipler zerdeçalın yardımıyla ilan sancıları, zehirlenmeleri, birçok iç organ hastalıklarını ve kısırlığı tedavi ediyorlardı.

Modern bilim de zerdeçalın koruyucu ve tedavi edici özelliklerini çok önemsiyorlar. Sayısız araştırmalar zerdeçalın kanserden tutun Alzheimer hastalığına kadar etkili olduğunu ortaya koydu.

Birçok araştırmaların sonuçlarına göre zerdeçal kanser hastalıklarının önlemeye yardımcı olur. Ayrıca zerdeçal kullanarak kanserin tedavisinin verimliliğini artırır. Bunun nedeni zerdeçalın içeriğinde olan “kurkumin” adlı aktif maddedir. İşte bu kurkumin maddesi kanser hücrelerini öldürür ve kanser tümörün büyümesini engeller.

Ayrıca kurkumin çok güçlü doğal antiseptik ve antibiyotiktir. Bu madde zararlı mikropları öldürür ve iltihapları azaltır. Örneğin, zerdeçal verem mikrobuna karşı etkilidir ve verem hastalığının tedavisinde yardımcı olur.

Zerdeçal mide-bağırsak sistemine çok iyi antiseptik olarak etki ediyor.

Zerdeçalın ayrıca güçlü antioksidan özellikleri vardır. Bu sayede zerdeçal organizmayı gençleştirir, birçok kronik hastalıkların gelişiminin riskini azaltır.

Zerdeçal kalp ve damarlar için de çok yararlıdır. Kalp kasını güçlendirir, tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur ve damarların durumunu iyileştirir.

Zerdeçal beynin etkinliğini geliştirir, beynin damarlarını kolesterolden temizler ve böylece Alzheimer hastalığının gelişimini engeller.

Diğer yandan araştırmalar, zerdeçal yayılmış sklerozun gelişimini engellemeye yardımcı olur.

Zerdeçal karaciğerin sağlığına olumlu etkiler, karaciğer hücrelerini korur. Zerdeçal eklenmiş süt karaciğerin en iyi doğal ilacı sayılır.

Zerdeçal zayıflamaya yardımcı olur, cildin durumunu iyileşti.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.