Sağlığa Faydalı Bilgiler

Bin bir derdin ilacı reyhanın sağlığa faydaları

25.07.2017
212
Bin bir derdin ilacı reyhanın sağlığa faydaları

Esasen asbtropikal ve tropikal ülkelerde yayılan reyhanın dünyada 200 kadar türü vardır. Reyhanların çoğu dış görünüşte benzer olsalar da, kokularına göre birbirinden farklılaşırlar. Reyhanın vatanı Seylan adası, Asya’nın tropikal bölgeleri olarak kabul edilir. Bu ülkelerin tıp ve mutfağında bu bitkiden 5 bin yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Eski zamanlarda Akdeniz kıyılarında yaşayan halklar onu “kralın kokulu bitkisi” diye düşünüyorlardı. Reyhan sözü Arap kökenli olup “güzel koku” demektir. Bitkinin Latince adı “krallara layık parfüm” anlamına geliyor.

Eski Roma’da böyle bir inanç vardı ki, insan reyhan yerken yeniden can kazanır, Hindistan’da ise onu kutsal bitki olarak kabul ediyorlardı. Ülkemizde sadece sıradan reyhan yetiştirilmektedir.

Normal reyhan kokulu ve baharatlı özelliğe sahiptir. Reyhan evrensel otlardan biridir, hem odan istifade edilir, hem de diğer bitki ve baharatlarla birlikte yemeklerin bünyesine katılıyor. Reyhan kokulu ve ısıya dayanaklı olduğundan olduğu hem soğuk ve hem de sıcak çorbalara katıyorlar. Kurutulmuş reyhan kapalı kaplarda 3-6 ay, taze fesleğen ise buzdolabında bir haftaya kadar tazeleğini koruyor.

Reyhanın sağlığa faydaları

  • Reyhan bitkinin yapraklarının özsuyundan hazırlanan sıvı kanda protrombinin miktarını artırır ve kanın pıhtılaşmasını hızlandırır.
  • Halk tıbbında reyhanın meyvelerinden demlenmiş çay soğuk alma sonucu oluşan göğüs ağrılarında yumuşatıcı doğal aracı olarak kabul edilir.
  • Reyhan yapraklarının çayı kalbi kuvvetlendirmek, demlemesi ise midenin aktivitesini ve iştahı arttırmak için içilir.
  • Organizmada metabolizmayı hızlandırır, böbrek ve idrar yolu iltihabını giderir, şişkinliği önler.
  • Ayrıca cildi canlandırır, aknelere karşı uygulanır ve sakinleştirici etkisi vardır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.