Sağlığa Faydalı Bilgiler

Bilim adamları genetiğiyle oynayıp kanser ilaçları yumurtlayan tavuk yetiştirdiler

28.01.2019
205
Bilim adamları genetiğiyle oynayıp kanser ilaçları yumurtlayan tavuk yetiştirdiler

İskoçya’da araştırmacılar bünyesinde bazı kanser türleri ile mücadelede kullanılan ilaçlar olan tavuk yumurtaları elde ettiler. Genetiği ile oynanmış bu tavukların “ilaç yumurtaları” ilaç şirketlerinin sattıkları kanser ilaçlarından 100 kez daha ucuz.

Uzmanlar bu yumurtaların toplu satışa çıkarılacağını umuyorlar. Edinburgh kentindeki “Roslin Technology” şirketinin temsilcisi Dr. Lissa Herro’nun bildirdiğine göre, “bu tür yumurtaların elde edildiği tavuklar için özel kümesler yapılmış ve onlar normal şekilde yumurtluyorlar. Esas mesele bu tavukların yemine eklenen ilaçlar ve genetiğinin değişmesidir. Yumurtalarda olan proteinlerdeki ilaçlar ise eczanelerde satılanlardan 100 kez daha ucuza geliyor “.

Bilim adamları daha önce de genetiği ile oynanmış keçi sütü ve tavuk yumurtalarından tedavide kullanılacak proteinler üretebileceklerini belirtmişlerdi.

Bilindiği gibi, bazı hastalıkların, özellikle kanserin temel nedeni organizmanın belirli bir kimyasal maddenin veya proteinin üretiminin durmasıdır. Tavuk yumurtalarındaki bu öğeler vücutta bu işlemi yeniden yapabilir. Burada başlıca faktör tavuğun DNA sının ve yumurtanın beyazında bulunan maddenin değişmesidir. Araştırmacılar dikkati insanın bağışıklık sistemindeki iki önemli proteine ​​odaklandılar: Bu proteinlerden biri olan IFNalpha2 proteini olup bu protein anti virüs ve kanserle mücadele etme özellikleri var. Diğer ikinci protein ise macrophage-CSF proteini olup bu protein zarar görmüş organ hücrelerin kendilerini tamir etmesine yardımcı oluyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.