Sağlığa Faydalı Bilgiler

Beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

29.11.2017
344
Beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

1- Söylenenlere göre akşam saat 18.00-dan sonra yemek olmaz. aslında yatmadan 3-4 saat öncesine gibi gıda kabul edilebilir.

2- Söylenene göre kara -esmer ekmek organizma için yararlıdır. Ama onun vücuda faydası beyaz ekmeğinki kadardır.

3- Söylenene göre istenildiği kadar taze çekilmiş meyve suyu tüketmek organizma için çok yararlıdır. Ama aslında gün boyunca 3 bardaktan fazla taze çekilmiş meyve suyu tüketilmemeli.

4- Diyorlar ki, çikolata yemek şekli bozar ve insanı şişmanlatır. Ama çikolata organizma için çok yararlıdır ve insana kilo aldırmaz.

5- Söylenene göre az yemek insanı zayıflatır. Ama bu doğru değil, kilo vermek için gün içinde 5-6 kez yemek gerekir.

6- Gün içinde 2 litreden fazla su içmenin insanı zayıflattığı söylenir. Ama bu doğru değildir, organizmanın suya ihtiyacı ne kadarsa, o kadar su tüketilmelidir.

7- Diyorlar ki, kilo vermek için yağdan vazgeçmek gerekir. Fakat yağdan tamamen vaz geçmek organizma için çok zararlıdır.

8- Zeytinyağının az kalorili olduğu düşünülüyor, ama bu böyle değil. Zeytinyağının içerdiği kalori diğer yağların içerdiği kadardır. Zeytinyağı organizmaya diğer yağlardan daha faydalıdır.

9- Diyorlar ki, karbonhidratlar organizma için çok zararlıdır, ama zararlı olan basit karbonhidratlardır. Karmaşık karbonhidratlar vücut için çok faydalıdır.

10- Diyorlar ki, kahverengi şekeri organizma için yararlıdır. Ama aslında bu böyle değil, kahverengi şekeri beyaz çay şekeri kadar organizma için tehlikelidir.

11- En iyi tatlı meyve olduğu söylenir, ancak yemeklerin arasında meyve yemeniz gerekir.

12- Söylenene göre sabahları ne isterseniz onu yiyebilirsiniz. Ama bu böyle değil, en iyi kahvaltı protein, yağ, karbonhidrat ve lifli gıdalardan oluşmalıdır.

13- Diyorlar ki, kalorilerden egzersiz yaparak ancak kurtulmak mümkün, ama insan uyurken ve çalışırken bile kalori verilebilir.

14- Diyorlar ki, meyveler sebzeler kadar organizma için yararlıdır, ama bu böyle değil. Sebzelerin organizma için faydası daha fazladır. Gün boyunca 4 parça sebze, 1 parça meyve yemek gerekir.

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.