Sağlığa Faydalı Bilgiler

Baş ağrısı 40’a yakın hastalığın belirtisi olabilir

20.01.2019
183
Baş ağrısı 40’a yakın hastalığın belirtisi olabilir

Son zamanlarda baş ağrılarından yakınmayan yok, neredeyse nüfusun üçte ikisi bu sorunla ilgili rahatsızlığını bildiriyor.

Uzman doktorlara göre son zamanlarda hastaneye başvurular çoğu baş ağrıları ile ilgilidir. Hemen hemen tüm yaşlardaki yani 7’den 77 ‘ye herkes baş ağrısından yakınıyor.

Baş ağrısı 40’a yakın hastalığın belirtisi olabiliyor. Amerikalı bilim adamları en çok hangi hastalıkla ilgili hekime başvurulması konusunda araştırma yaptılar. Ortaya çıktı ki, başvuruların yüzde 70’i baş ağrıları oluşturmaktadır. Bunun üzerine hastaların kendilerini evde tedavi etmesi, doktora gelmekten korkma hallerini ve diğer meseleleri de katarsak, o zaman hastaların başvurusunu yansıtan bu rakam biraz daha artar.

Baş ağrısı sırasında eczaneden ilacı alıp kullanmak doğru değil, mutlaka doktor muayenesine ihtiyaç var. Eğer bu ağrılar haftada iki kez rahatsızlık yaratıyorsa, nöroloji doktoruna başvurmak gerekir. ”

Baş ağrısının nedenleri çeşitli olur. Örneğin, kronik ve akut travmalar, bulaşıcı hastalıklar sonucu oluşan ağrılar var. Tümör hastalıkları sırasında da baş bölgesinde ağrılar oluşur. Bu belirtiler ortaya çıktığında ağrılar genellikle sabah vaktine kadar uzanır, genellikle bulantı ve kusma ile birlikte gelir.

Damar kökenli baş ağrıları ise nüfus arasında yaygın migren hastalığının belirtisidir. Migren hastalarında genellikle başın bir bölümü keskin ağrır ve normal ışık, ani ses onlarda endişeye neden olur. Migren hastalarında kusma hallerine rastlanır.

Tansiyonun kalkması ve inmesi sonucunda da başta akut ağrılar oluşur. Ayrıca, boyun fıtığı ve osteokondroz da başarısına neden olur. Baş ağrıları çeşitli ciddi hastalıkların göstergesi olabilir, hastalığa sadece muayene sonucunda doğru tanı koymak mümkündür. Bu nedenle, doktordan kaçmamak, doktorunuza danışmanız ve sadece iş işten geçmeden kontrol etmeniz önemlidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.