Sağlığa Faydalı Bilgiler

Bamyanın faydaları nelerdir

01.10.2017
270
Bamyanın faydaları nelerdir

Bamya daha çok sıcak ülkelerde yetiştirilen egzotik sebze bitkisidir. Tarihçilerin belirttiğine göre, Mısır prensesi Cleopatra güzelliğini korumak için beslenme sırasında diğer sebzelerle birlikte bamyadan da kullanırdı. Bamya sebzenin vatanı Nil nehrinin kuzey kıyıları ve yakın Doğu kabul edilir. Bamya Mekke gülü, pamuk ve kakaonun en yakın akrabasıdır.

Vejeteryanların sevimli yemeği olan bamya protein ve selüloz deposu olarak kabul edilir. Çok fazla salgı içerdiğinden dolayı bamya ile hazırlanan yemeklere mutlaka sirke, limon suyu veya domates gibi asidik sebzeler eklenmelidir. Bamya ile hazırlanan yemeklerin dökme demir veya bakır tencerede pişirilmesi kimyasal reaksiyona ve sebzenin renginin kararmasına neden olur ve yemeğin görünümünü esaslı şekilde tahrip eder.

Ceninin şekillenmesinde vazgeçilmez bir role sahip folik asit açısından zengin olduğu için gebeliğin ilk 12 haftasında yenmesi çok faydalıdır. Bamyanın 100 gramı 49 kaloridir ve bu özelliği nedeniyle diyet sebzeyi sayılır.

Taze bamya parlak yeşil renkte, 5-8 santimetre uzunluğunda olur, üzerinde küf ve kurumuş bölgeler tesadüf edilmiyor. Vaktinden geç toplanan bu sebze uzar, kartlaşır ve zarif tadını kaybeder. Taze bamyaları buzdolabında polietilen torba içerisinde toplam 2-3 gün saklamak mümkündür.

Bamyadan kozmetik amaçlar için de kullanabilirsiniz. Saç dipleri güçlendirmek, doğal bir parlaklık geri yüklemek için bamya kalın dilimlenir ve suda kaynatılır, soğuduktan sonra alınan müköze hemen birkaç damla limon suyu eklenir saç şampuanı yerine kullanılır.

Kozmetik kreme bamya ekstresi eklenerek kullanılması cildi pürüzsüzleştirir ve sivilcelerin oluşumunu engeller.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.