Sağlığa Faydalı Bilgiler

Ballı armudun tedavi edici faydaları

07.12.2017
136
Ballı armudun tedavi edici faydaları

Lif bakımından zengin olan armudu bal ile karıştırıp yediğinizde organizmada ne olur? Ballı armut hangi hastalıkların tedavisinde olumlu etki gösterir?  Ballı armudun tedavi edici faydaları nelerdir? Bu konu hakkında sizlere bazı önemli bilgiler paylaşacağız.

Sindirimi kolaylaştırır: Ballı armut sindirim sisteminin etkinliğini geliştirir. Armudun içeriğindeki lifler bağırsak hareketlerini düzenler. Balda bulunan enzimler ise sindirim sisteminin sağlığı için oldukça yararlıdır.

Kilo vermeye yardımcı olur: Bal ve armudun içerdiği çeşitli antioksidanlar, mineral ve vitaminler nedeniyle zayıflamaya yardımcı olur. Kabızlık ve bağırsak problemlerini çözer ve hemoroit-basur ağrılarını da giderir.

Nefes darlığına iyi gelir: Çeşitli boğaz ağrılarına ve nefes darlığına iyi gelen ballı armut mikropları temizler ve sağlıklı ciğerlere sahip olmanızı sağlıyor.

Kan pıhtılaşmasını önler: Büyük tehlike ve hastalıklara yol açan kan pıhtılaşmasını önler. Kan temizleyen doğal araç olan armut bal ile birleştiğinde kanda kırmızı kan hücrelerini artırarak damarın oksijen seviyesini de yükseltir.

Kalp atışlarını düzenler: Ballı armut içerdiği bileşenler sayesinde kalp atışını düzenler. Uzmanlar tarafından özellikle sporculara ve sporla meşgul olanlara tavsiye ediyorlar. Armut kalp-damar hastalıklarını da iyileştirir.

C vitamini deposu: Armudun içinde bol bulunan C vitamini grip enfeksiyonlarından sizi uzak tutarak hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi korur.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.