Sağlığa Faydalı Bilgiler

Balık yağının faydaları ve çeşitleri hakkında bilinmesi gereken bilgiler

28.12.2017
575
Balık yağının faydaları ve çeşitleri hakkında bilinmesi gereken bilgiler

Son zamanlarda insanlar arasında balık yağı almak bir tür moda halini aldı. Bu nedenle balık yağı reklamları da televizyon ekranlarından eksik olmuyor. Hatta iş o yere geldi ki, artık balık tadı vermeyen balık yağı gibi sunuyorlar ve çocuklara çok olumlu etkisinin olacağını ısrarla belirtiyorlar.

Peki, balık yağının vücut için faydaları nelerdir? Piyasada bulunan tüm balık yağları aynı olumlu etkiyi verir mi? Balık yağının kullanım kuralı nasıl olmalı ve daha çok kimlere önerilir? Balık yağı alırken hangi özelliklere dikkat etmek gerekir ki, beklediğimiz etkiyi alabilir miyiz?

Uzmanlar, balık yağı insan vücudunun kendi kendine üretemeyen, dışarıdan besinlerle alması gereken önemli iki temel yağ asidi EPA ve DHA-nın ( omega-3) en önemli kaynağıdır. Ayrıca, balık yağının terkibinde A ve D vitaminleri de vardır: “Balık yağı kullanımı son yıllarda giderek artıyor. Balık yağı kıvam olarak durudur, fakat bu yağın kökeni hayvansaldır. Hayvansal yağların esas kütlesi – katı yağlardır ki içinde fazla miktarda doymuş yağlar barındırıyor. Balık yağı durudur, demek ki, onun içinde çok miktarda doymamış yağ asitleri vardır, bitki yağlarındaki gibi “.

Omega-3 vücuda günlük olarak alınmalı mıdır?

Uzmanlara öre balık yağı diğer yağlar gibi 2 bölümden oluşur – yağ asitlerinden ve karışımlardan. Balık yağının içeriğinde fazla miktarda Omega-3 yağ asitleri ve Omega-6 yağ vardır: “Omega-3 ve Omega-6 yağları -vazgeçilmez yağlar, vücuda günlük dahil olmalıdır, çünkü organizma onları sentezleyemiyor. Bütün bu yağlar balık yağında var. Omega-6 özel öneme sahip değildir, onu diğer bitkisel yağlardan elde edilebilir. Ama Omega-3 (EPA ve DHA yağ asitleri) bitki yağlarından almak mümkün değil “.

Balık yağı alırken nelere dikkat edilmeli?

Uzmanlar uyarıyor, EPA ve DHA yağ asitleri – balık yağı aldığınızda esas dikkat edeceğimiz ayrıntılardır: “EPA ve DHA-nın yüksek konsantrasyonu beynin gri maddesinde ve gözün retinasında olmasını dikkate alarak, her gün kabul edilmesi zorunludur. Beynin gri maddesinin yaklaşık  % 3-ünde vardır. Bu, fazla, tabii ki. Anne EPA ve DHA-yı sütle besleme ve çocuğun büyümesi döneminde de çocuğuna kullanmalıdır. EPA depresyonu tedavi eder, çok miktarda serotonin sentezlemesini sağlıyor, ağır ve yoğun çalışma sırasında yardımcı olur. Omega-3 doymamış yağ asitleri vücutta büyük öneme sahiptir. Bunlar hücrelerin fosfolipidler kaynağının önemli yapısal bileşenidir. İşte Omega-3 hücre kaynağının temel fonksiyonlarını sağlar, onun akışkanlığını, esnekliğini ve dayanıklılığını sağlar “.

Hangi balık yağını almak gerekir?

Balık yağını nasıl doğru seçmeli sorusunu cevaplayan uzmanlara göre, burada belirli noktalara dikkat etmek gerektiğini belirtiyorlar.

1-. Balığının karaciğerinden alınmış balık yağını seçmek doğru değil. Öyle ki, karaciğer özünde toksik maddeler, çeşitli karışımlar ve ağır metal tuzları barındırıyor. Balıketinden alınmış balık yağına öncelik vermek gerekir.

2- Rafine edilmiş balık yağı seçmek gerekir. Bu demektir ki, balık yağı yüksek derecede arındırılmış olmalıdır, onun içeriğinde toksik maddeler, çeşitli karışımlar olmamalıdır. Vitaminler ve mineraller de olmayacak, ama bu maddeler diğer kaynaklardan da elde edilebilir.

3- Balık yağının içinde en değerli ve en önemli – EPA ve DHA yağ asitleridir. Ürünü seçtiğinizde buna dikkat etmek gerekir. Düşük kaliteli kapsüllerde % 15-20 yağ asitleri, iyi ürünün içeriğinde ise % 60 ve daha yukarı olur. Balık yağının terkibinde linolenik asit de vardır, ama bu, önemli değil, öyle ki, onu bitki yağlarından da almak mümkün, ama EPA ve DHA yı balıktan başka yerden almak mümkün değil.

4- Balık yağını seçince değerli balık türlerinden öncelik vermek gerekir. Balık türlerine göre balık yağı daha pahalı olur. Çünkü böyle değerli balıklarda EPA ve DHA daha fazla miktardadır.

5- Balık yağını sıvı olarak kabul etmeyi tercih edin, çünkü eğer balık yağı harap olmuşsa ve depolama teknolojisinde bozulma baş vermişse, hissedilir. Diğer yandan ise balık yağını sıvı halde almak o kadar da iyi değil, bu yüzden kullanımı tatminkâr olmuyor (hoş olmayan tat), kapsül aldığınızda bu tat fark edilmez, üzeri jelatinle örtülü olur.

Uzmanlara göre, balık yağı ile ilgili çok sayıda araştırma yapıldı ve onun inanılmaz faydaları bulundu: “Kalp hastalıklarından depresyona kadar birçok hastalıkta balık yağı etkisini göstermektedir. Balık yağı çeşitleri 2 şekildedir. Fish body oil: Balığın gövdesinden elde edilen balık yağı. Cod liver oil: Balığın karaciğerinden elde edilen balık yağı. Her ikisinde de Omega-3 var. Cod liver oil A ve D vitamini açısından da zengindir. Omega-3 yağ asidinin beynin yaşlanma sürecini azaltıcı etkisinin olduğu ve Alzheimere karşı koruyucu özellik taşıdığı tespit edildi. Organizmada gerekli Omega-3 yoksa depresyon ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Omega-3 çocuklarda zihinsel gelişime olumlu etki yapıyor ve güçlendiriyor. Yaşlılıkta görülen göz zayıflığını giderir. Omega-3 kansere karşı da koruyucu ve önleyici özelliklere sahiptir. Balık yağı romatizmada olan eklem şişliği ve acıları da hafifletir “.

Hamileler de içsin

Uzmanlara göre, gebelikte de balık yağının kullanımına ihtiyaç var. Vitamin-mineral komplekslerinin yanı sıra Omega-3 kullanımı hamile kadınlara tavsiye edilir: “Hamileliğin son üç ayında ve doğumdan sonraki ilk birkaç ayda emziren annelerin balık yağı kullanması zorunludur. Gebeliğin son aylarında anneden bebeğe fazla oranda Omega-3 geçer. Balık yağının bebeklerin merkezi sinir sistemine ve vücut gelişimini etkilemesi de bir gerçektir “.

Balığın karaciğerinden üretilmiş olan balık yağlarını hamileler kullanmamalıdır: “Çünkü bu balık yağı çeşidinin içinde yüksek miktarda A vitamini var. Yüksek dozlarda A vitaminin alımı anne karnındaki bebeğe zarar verir. Hamileler balığın gövdesinden üretilen ve A vitamini olmayan balık yağı çeşidini kullanmalıdır. Balık yağının faydalarından yararlanmak için cıva ve diğer ağır metaller ile bulaşmamış balıktan elde edilen balık yağı kullanmak gerekir. Kullandığınız balık yağının bu tür zararlı maddeler bulundurmadığından emin olmalısınız “.

Her balıkta Omega-3 bulunmuyor

Her Balık Omega-3 bulunmuyor. Somon, uskumru, ringa balığı, sardalye, alabalık içeriğinde Omega-3 olan balıklardır. Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklarda omega-3 yağ asitleri daha fazladır. Balık bu maddeyi planktonlardan alıyorlar. Diğer Omega-3 kaynağı ceviz, keten tohumudur.

Balık yağı kilo vermeye yardımcı olur

Omega-3 ‘ün sağlığa olan yararları inkar edilemez. Fakat balık yağındaki tüm Omega-3 vücudumuzun kullanımına hazır durumda değildir. Balık yağının günde 1-3 gr kabul edilmesi tavsiye edilir. Bazı durumlarda daha fazla miktarda da kullanılır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda o da anlaşıldı ki, balık yağı kilo vermeye yardımcı olur. Balık beyin gelişimine güçlü bir şekilde etkiliyor. Özellikle beynin hızlı gelişimi anne karnından başlıyor, ilk 0-3 yaş dönemi için balığın ayrı bir önemi var. Biyolojik değeri yüksek protein ve temel amino asit kaynağı olan balık, çoklu doymamış yağ asitleri ile beyin gelişimine olumlu etki ediyor. Bu nedenle özellikle gebelikten itibaren hamile kadınlar ve 7 aydan itibaren tamamlayıcı beslenmeye başlayan bebeklerin yediği balığın beyin gelişimini olumlu yönde etkileyeceği belirtiliyor. Bununla birlikte, protein içeriği zengin olduğundan diğer besinlerde olduğu gibi balık da saklama, hazırlama ve pişirme kurallarına çok dikkat edilmediğinde kolaylıkla sağlık risklerine yol açabiliyor.

Bazı hastalıklar sırasında balık yağı tüketimi sakıncalı ve zararlıdır

Faydalarına rağmen, balık yağının kabulü bazı hastalıklar sırasında ters etki gösterir. Bunlar, böbrek ve safra taşı hastalığı, tiroit bezin etkinliğinde bozulmalar, kronik böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları, mide ve 12 parmak bağırsağın ülseri hastalığıdır. Vücutta iyileşmeyen yaralar, ülserler olduğunda ve ayrıca ameliyattan önce de balık yağının kabulü tavsiye edilmez. Çünkü balık yağı kanı sulandırır, bu da ameliyattan sonra kanamaların riskini artırır.

Haftada 2 kez 300 gram balık yiyin

Uzmanlara göre balık yağını yemekten hemen sonra kabul etmek gerekir. Haftada 2 kez 300 gram balık yemek vücudun ihtiyacı olan faydalı maddeleri alabilmesi için en güçlü araçtır. Amerikan Kalp Derneği günde 250 -500 mg EPA / DHA kabul edilmesini öneriyorlar.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.