Sağlığa Faydalı Bilgiler

Balığın insan sağlığına hiç bilmediğiniz 10 faydası

15.11.2018
276
Balığın insan sağlığına hiç bilmediğiniz 10 faydası

Balık ve balık ürünlerinin insan vücuduna ve fizyolojisine saymakla bitmeyecek kadar faydaları var. Bu faydalar uzman Diyetologlar ve doktorlar tarafından onaylanmıştır.

1-Kalp sağlığını koruyor. Balığın içeriğinde doymamış yağ asidi vardır. Bu yüzden de etten farklı olarak kolesterol seviyesini düşürür. Asıl yaralı yağ ise Omega 3-dür.

2- Damarları temizler. Damar içi tıkanıklıkların oluşmasını engeller. Deniz ürünlerinin içerdiği Omega 3 yağlarındaki EPA ve DHA’lar eikozanoidlerin sağlıklı düzeyde kalmasına yardımcı olur. Bu eikozanoidler vücudun kansere ve diğer ölümcül hastalıklara karşı koruyan hormona benzer maddelerdir.

3- Eklemlere faydalıdır. Eklemlerde aşınmanın önünü alır. Eklemlerin şişmesine yol açan romatoid artritin semptomlarını azaltır.

4- Gözün sağlığı için önemlidir. Düzenli balık yemek gözün parlak ve sağlığını sağlar. Omega 3 yağı görüntünün bulanıklaşmasına yol açan ve yaşa bağlı olan, dejenerasyona maruz kalanlarda görme fonksiyonlarını korur.

5- Deniz ürünleri vücudun sorunsuz çalışması için gerekli olan iyot, selenyum ve potasyuma sahiptir. Balık A ve D vitaminine sahip en zengin besinlerdendir.

6- Solunum problemleri için etkilidir. Akciğerlerin korunmasına yardımcı olur. Çocuklarda astımın ilk belirtilerini önler.

7- Depresyon ile mücadelede faydalıdır. Omega 3’ün düşük düzeyde olması depresyonun yüksek düzeyde olması ile ilgilidir. Deniz ürünleri mevsimsel hislerin dengeli kalmasına yardımcı olur.

8- Cildin sağlığı ve güzelliği için vazgeçilmezdir. Cildin ultraviyole ışınlardan aldığı zararlı etkileri ortadan kaldırır. Esnekliği ve protein temini sağlıyor.

9- Bağırsağın sağlıklı kalmasını sağlar. Barsak hastalıklarından koruyor.

10- Beyin gücünü artırır. İnsan beyninin % 60’ı yağdır. Bunun önemli bir bölümünü de Omega 3 oluşturmaktadır. Dikkatin toplanmasında, okuma yetisinin iyileşmesinde, davranış, hiperaktifliğin giderilmesinde balık en etkili araçlardan.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.