Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kombu çayı nedir ve sağlığa faydaları nedir?

Kombu çayı nedir ve sağlığa faydaları nedir?

Benzersiz özellikleri ile bilinen kombu çayı (çay mantarı) daha milattan 259 yıl önce Çin’de biliniyordu. Ondan sadece iç hastalıkların tedavisi, vücudun genel direncinin yükseltilmesi, ayrıca saç ve tırnaklara bakım için de kullanılıyordu. Çinliler onu sağlık ve ölümsüzlük iksiri diye adlandırırlardı.

Kombu çayı nedir ve sağlığa faydaları nedir?

Kombu çayı, çay mantarı, Japon mantarı, Japon süngeri, çay mayası ve diğer isimlerle de bilinir. Bazı kaynaklar onun vatanı Seylan, bazı kaynaklara göre ise Tibet olduğudur. Şimdi onu dünyanın hemen hemen her yerinde yetiştiriyorlar.

Çay mantarı (kombu çay )iki mikroorganizmanın sirke asitli bakteri ve maya mantarlarının simbiyoz hayatı oluşur. Çay mantarının içerdiği bu organizmalar ona şifa ve besleyici özellikler verir Çay mantarının (kombu çay )dış görünüşü üst yüzeyi pürüzsüz ve parlak, alt yüzeyi ise birbirleriyle çaprazlaşan çoklu saplardan oluşur. Mantarlar alt yüzeyden beslenirler. Onun beslenmesi için üzerine eklenen tatlı çay tedavi etkili mayaya çevrilir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman bilim adamları çay mantarından hatta suni deri ürettiler. Meksika’da ise suya tatlı incir atarak onu yapay olarak yetiştiriyorlar. Çay mantarının 100 kadar türü vardır.

Rusya’ya onu ilk kez geçen yüzyılın başlarındaki Rus-Japon savaşından dönen askerlere getirdiler. Mantar mayasından sadece yüksek tabakanın temsilcileri içebilirlerdi. Alman doktoru Valentin keler çay mantarının içerdiğinden kanser hastalığının tedavisinde belli bir başarı elde etti. Çay mantarı kıkırdak dokusunun temelini oluşturan kondroitin sülfat, midenin mukoza içerisine giren mikroitin sülfat sentez eder, ayrıca anti bakteriyel madde üretir.

Karaciğer ve safra kesesi, burun, boğaz ve kulak hastalıkları, kronik enterokolit, enfeksiyon kapmış yaralar, hipertansiyon, tonsilit, anjina, göz enfeksiyon hastalıkları, akut dizanteri, skarlatina, difteri, karın yatalağı, grip, gastrit, kabızlık, hemoroit ve yanıklar sırasında çay mantarından tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Ondan alınan içecek merkezi sinir sisteminin aktivitesini düzenler. Vücutta veremin gelişimini durdurur, hastalığın gidişini hafifletir. Mantar uzun vadeli antibiyotik tedavisinden sonra bağırsağın mikroflorasını onarır, birçok antibiyotiklerden etki spektrumu daha geniş olması ile ayırt edilir, uzun ömürlüğe neden olur.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.