Sağlığa Faydalı Bilgiler

Bağışıklık sistemi güçlendiren süper 3 ürün

01.11.2017
306
Bağışıklık sistemi güçlendiren süper 3 ürün

Bağışıklık sisteminin iyi durumda olması insanın genel sağlığında çok büyük rol oynuyor. Bağışıklık sistemi vücudun iç ortamını kontrol ederek bizi hem iltihap, hem tümör, hem alerjik hem de otoimmün (Doğuştan bağışıklık) hastalıklarından koruyor.

Bağışıklık sisteminin sağlam olması birçok faktöre bağlıdır ve kalıtım burada en önemli rollerden birini oynuyor. Yani basit dilde desek biz artık zayıf veya sağlam bağışıklıkla doğuyoruz. Daha sonra ise dış ortam, beslenme, yaşam tarzı bağışıklığı etkileyerek onu daha da zayıflatır veya aksine güçlendirir.

Bazı gıda ürünleri var ki, bu ürünler bağışıklık sistemine özellikle olumlu etkiliyor.

1- Papatya çayı

Polifenol ve biyoflavonoid (kanama önleyici) oldukça zengin olan papatya bağışıklık sistemini gerçekten daha sağlam olur, vücuttaki iltihapları azaltır, mikrop karşıtı etkiler. Ayrıca papatya bağırsaklara ve sinir sistemine de çok olumlu etkiler ki, bu da bağışıklığın güçlenmesinde büyük rol oynuyor. Papatya çayı vücuda herhangi bir narenciye meyvesinden daha güçlü bir bağışıklık uyarıcı etki yapar.

Papatya çayını hazırlamak için 1 kaşık papatya otu 250 ml sıcak suda 30 dakika boyunca demlemek gerekir.

2- Tuzlu lahana

Tuzlu lahana doğal bir prebiyotik ve probiyotiktir. Prebiyotikler bağırsaktaki faydalı mikroorganizmaları arttırmaya yardımcı olur. Probiyotikler, basit bir dille yararlı mikrofloranın kendisidir. Böylece, tuzlanmış lahana, bağırsağın mikroflorasını restore etmek ve korumak için vazgeçilmez bir üründür.

Bağışıklık sisteminin durumu bağırsak mikroflorası ile doğrudan bağlıdır. Mikroflora ihlal edildiğinde (zaman içinde hasarlı bakteriler çoğalır, faydalı bakteriler ise azalır) bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar.

3- Bal

Bal, doğanın bize verdiği mucize olan eşsiz bir üründür. Balın kullanışlı ve iyileştirici özellikleri ni saymakla bitmez. Balın tüm organizma ve bağışıklık sistemi üzerinde çok olumlu etkisi vardır, bu da soğuk algınlığı ve grip riskini azaltır ve iltihaplanma ile mücadele eder.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.