Sağlığa Faydalı Bilgiler

Bağışıklığı yükselten ve güçlendiren en önemli 5 baharat

13.02.2019
268
Bağışıklığı yükselten ve güçlendiren en önemli 5 baharat

Bilindiği gibi, organizmanın sağlığı güçlü bağışıklığa bağlıdır. Bağışıklığı zayıf insanın durumu normal gripte bile ağırlaşma olabilir. Bağışıklığı artıran bir sistem ve bir ilaç yoktur. Bağışıklığı ancak mevcut olan gıda, içecek ve bitkilerle artırabiliriz. Eğer vücuda gerekli olan maddeleri gıda ile verirsek, bağışıklık kendisine gerekeni alacaktır. Bu makalemizde bağışıklığı güçlendirecek 5 baharat hakkında bilgiler vereceğiz.

1-Tarçın
Antioksidan etkisi olup, enfeksiyonlarla mücadelede bağışıklık aktivitesini uyarır. İltihap sökücü etkiye sahiptir. Tarçın, antibakteriyel etkisi ile hastalığın kökü, sebebi ile mücadele eder. Vücudu içten körükler. Bu nedenle grip, öksürük, balgam sırasında ilk işiniz tarçınlı süt veya çay içmek olsun.

Tarçının sahtesi ve Çin versiyonu da üretildiği için tedavi amacıyla Seylan tarçını arayın ve kullanın. Boru biçiminde olanı alın, toz olanı değil. Asıl tarçın papirüs gibi kat kat sarılmış, ince olur ve sık ovulur. Sahte tarçının vücuda faydası yoktur, ama zararı vardır. Biraz bala tarçın ekleyin. Burnunuz kaşındığında, nezle olacağımızı hissettiğinizde, bu tarçınlı baldan kullanın.

2- Kekik otu
Kekik virüs karşıtı, bağışıklık arttırıcı etkiye sahiptir. Bronşit, larenjit, faranjit ve öksürüğün ilaçtır. Tüm bu yolları dezenfekte eder. Mikrop ve bakterileri öldürür. Çocuklarda da boğaz gargarası olarak kullanabilir. O, genlerimizi ve DNA’mızı bile koruyor. Onu salatalara, yemeklere, kesmiğe katıp yiyebilirsiniz. Çaya katıp içebilirsiniz. Demlemeyip de içebilir veya gargara yapabilirsiniz .

3- Zerdeçal
Zerdeçal Doğu’nun ilk ilaç baharatlarındandır. Zerdeçalın biyokimyasal bileşimi, organizmada harikalar yaratır. Zerdeçal kanser, alzheimer, parkinson, kalp hastalıkları, diyabet, göz hastalıkları, depresyon, cilt sorunlarında güçlü bağışıklık arttırıcı baharattır.

Zerdeçal safra ve karaciğeri detoksifiye ediyor. Safra sentezini % 50 artırır, toksinleri organizmadan atar. Onu yemeklere katın, süte ekleyip için, biraz karabiberle karıştırıp, dilaltına koyup eritip yutun.

4- Biberiye
Antibakteriyel, mantar karşıtı, insulte karşı etkilidir. Kış aylarında 4 gr biberiye yaprakları bağışıklığı yükseltmek için en etkili dozdur. Biberiye daha fazla et yemeklerine katılıyor. Ama ondan çay ve demlemeler de hazırlayabilirsiniz.

5- Karabiber
Özellikle taneli siyah biberi alıp kendiniz öğütün. En iyi biberi almaya çalışın. Biberde öyle uçucu maddeleri var ki, organizma için çok önemlidir. Bağışıklık biberi seviyor. Çünkü biberin özü mikropları, virüsleri bulup öldürür. Biber kana, lenflere iyi gelsin diye, öğle ve akşam çay kaşığı ucunda dilinizin altına koyup yavaş yavaş ağız suyu ile eritip yutun.

Süte zerdeçal ve azıcık karabiber katıp için. Karabiberi biraz suda da çözüp içebilirsiniz. Ama dozu aşmayın ve midede ülser olmamak kaydıyla biber kabul edin.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.