Sağlığa Faydalı Bilgiler

Bağırsakları temizleyen en etkili 6 yöntem

27.08.2018
276
Bağırsakları temizleyen en etkili 6 yöntem

Kalın bağırsakları düzenli olarak temizlemek gerekir! Basit araçları uygulayarak, birçok ciddi hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kalın bağırsak ince bağırsaklarda bölünmeyen besleyici maddeler, tuz ve vitaminlere göre cevap verir. Kalın bağırsağın etkinliği bozulduğunda vücutta toksinler birikmeye başlar. Bu, yorgunluk, karın şişkinliği, kabızlık, gaz ve kronik baş ağrıları gibi sorunlar yaratır. Buna sebep ise sağlıksız beslenmedir, çünkü günümüzde birçok gıdaların bileşimi kimyasal maddelerle ve katkılarla zengindir. Bu ise kalın bağırsaklarda mukus oluşturur.

Basit tedavi yöntemleri kalın bağırsağı temizleyebilir, zehirli elementleri organizmadan dışarı atabilir ve yararlı bakterilerin sayısını kolaylıkla arttırabilirsiniz. Ayrıca, bağırsaklar temizlendikten sonra kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz, vücudunuz besleyici maddeler ve vitaminleri daha rahat sindirecek.

Bağırsakları ev ortamında temizleyen yöntemler

1- Sebze suları: Kalın bağırsakların temizlemesi için birinci şart odur ki, kızarmış ve hazır ürünlerden uzak olmalısınız. Onları yemek yerine, günde birkaç kez taze sebze suyu için. Özellikle sebze ve yeşil sebzelerin içinde klorofil denilen elementler bağırsakları temizlemeye yardımcı olur. Meyve ve sebzelerde bulunan vitaminler, mineraller, amino asit ve enzimler vücudu sağlıklı ve enerjik yapacaktır. Havuç, pancar, kabak, ıspanak, lahana vb. sebzeleri blenderden geçirin veya meyve suyu sıkacağı yardımıyla doğal meyve suyu hazırlayın.

2- Limon suyu: C vitamini sayesinde güçlü antioksidan özelliklere sahip olan limon mide-bağırsak sistemi için mükemmel bir araçtır. Bağırsakları temizlemek için birkaç gün limon suyundan kullanabilirsiniz. Bir bardak sıcak suya limon suyu ve deniz tuzu ekleyip sabah aç karnına için. Bu, cildi iyileştirecek ve vücuda daha fazla enerji verecek, hatta detoksifikasyon sürecini iyileştirecek. Ya da bir bardak elma suyuna iki çorba kaşığı limon suyu ekleyip onu günde üç-dört kez için. Bu içecek yoğun bağırsağa giren mukusu da azaltacaktır.

3- Su: Yeterince su içmek bağırsakları temizlemek için en kolay yöntemdir. Bu, yaklaşık 10-12 bardaktan ibarettir. Düzenli olarak su içince zararlı atıklar ve zehirler vücuttan doğal şekilde uzaklaştırılır. Su besinin sindirilmesine ve hareketine yardımcı olur. Ayrıca, su vücudun nem dengesi için de çok önemlidir.

4- Elma suyu: Düzenli olarak elma suyu içmek zehirli maddeleri azaltır, karaciğer sağlığını, ayrıca sindirim sistemini geliştirir. İçeriğinde katkı maddeler olmayan doğal elma suyu da etkilidir. Bağırsakları temizleyen elma suyunu sabah aç karnına 1 bardak için. Yarım saat sonra su için. Bunu gün içinde birkaç kez tekrar edin. Tedavi süresi 3 gündür.

5- Selülozla zengin olan ürünler: Lifli gıda ürünlerinin alımı zehirleri kalın bağırsaktan temizlemeye yardım edecektir. Bu yüzden beslenmenize ahududu, armut, elma, brokolim, lahana gibi taze meyve ve sebze ekleyebilirsiniz. Tahıl ve baklagiller, ayrıca ceviz de selüloz bakımından zengindir.

6- Yoğurt: Yoğurt bedeni sağlıklı tutmak için en iyi yöntemdir. Onda olan probiyotikler bağırsaklarda iyi bakteriler üretir, bağırsağın iltihabı hastalığı ile mücadelesine ve sindirime yardımcı olur.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.