Sağlığa Faydalı Bilgiler

B12 vitaminin faydaları ve eksikliğinde zararları nelerdir?

27.07.2017
245
B12 vitaminin faydaları ve eksikliğinde zararları nelerdir?

Vitaminler vücutta mikrodozalarda mevcut olmasın bakmadan organizmada oluşan tüm önemli süreçlerde önemli rollerden birini oynuyor. Bu nedenle şu veya bu vitaminin eksikliği çeşitli bozulmaların gelişmesine neden olabilir. B12 vitamini de çok önemli bir vitamindir. Bu vitamin organizmada oluşan birçok süreçleri etkiler.

B12 vitaminin faydaları ve eksikliğinde zararları nelerdir?

B12 kan yapma süreçlerinde önemli rollerden birini oynuyor. B12 eksikliği sırasında omurga beyni hücrelerinin bölünme süreçleri bozulur ki, bu da eritrositler ve diğer kan hücrelerinin yetişmesini azaltır. Dolayısıyla B12 vitamininin eksikliği kansızlığa neden olur.

B12 vitamini kalp-damar sistemimizi koruyor, kalp krizi ve felç gelişiminin riskini azaltır.

B12 Ayrıca karaciğer hücrelerini onarır, karaciğerin yağlanmasını önler.

B12 vitamini sinir sisteminin normal işleyişi için oldukça önemlidir.  İnsanlarda stresi yatıştırır, depresyonun gelişmesini engeller. Dolayısıyla B12 vitaminin eksikliği birçok nörolojik semptomların gelişmesine neden olur – sinirlilik, moralin sık sık değişmesi, depresyon, hafıza zayıflaması, baş dönmesi vb. Bazen B12 vitamininin eksikliğinin belirtileri hatta en ağır nörolojik hastalıklardan biri olan dağılmış sklerozun semptomlarına benziyor.

B12 osteoporoz (kemik kütlesinin erimesi) gibi tehlikeli hastalığın gelişmesini engeller.

B12 vitaminin eksikliğinin diğer semptomları arasında: dilin iltihabı glossit (dil kıpkırmızı olur), deride zaman zaman sancma, uyuşukluk, kaşıntı.

B12 vitamini et, balık, yumurta ve süt ürünleri ile vücuda girer. Dolayısıyla kötü beslenen, daima dengelenmemiş diyetler yapan insanlarda ve vejetaryenlerde bu vitaminin eksikliği görülebilir.

Sindirim sistemi hastalıkları, bazı ilaçların alımı (antibiyotikler,  C vitamini ilaçları vb.) B12 vitamininin organizma tarafından sahiplenilmesini kötüleştiriyor.

Ayrıca bu önemli vitaminin eksikliği yaşlı insanlarda da görülebilir.

Organizmada bu vitaminin eksikliği özel laboratuvar analizi yoluyla belirleniyor. Daha sonra doktor gereken tedavi süreci tanımlıyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.