Sağlığa Faydalı Bilgiler

Ayva ve ayva yaprağının vücudumuza ve güzelliğimize faydaları

23.11.2018
301
Ayva ve ayva yaprağının vücudumuza ve güzelliğimize faydaları

Sonbahar meyvelerinden olan ayva lezzetli olmasının yanı sıra vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Ayva vücudumuza ve güzelliğimize çok faydalıdır.

Altın meyve olan ayvanın faydaları:

Tokluk süresini uzatmak, saçları güçlendirmek, mide-bağırsak hastalıklarından korunmak, cildin taze kalmasına kadar bir sürü faydaları var. 100 gram ayva toplam 40 kaloridir. Ayvanın yaprağında bulunan fenolün miktarı fazladır. Dolayısıyla da ayva yaprağını kurutup kış aylarında çay gibi içmek çok faydalıdır.

Zayıflamaya faydalıdır
Ayva kanda şekerin miktarını çok hızlı art irmiyor. Yani diyabet hastası iseniz ve diyette iseniz, rahatlıkla ayva yiyebilirsiniz. Ayrıca ayva tokluk hissini uzatır ve bu da kilo vermeye yardımcı olur. Diyette iken tatlıya alternatif olarak ayvayı kaynatıp, ya da buharda pişirip yenebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Ayvanın içerdiği C vitamini ve fito kimyasal maddeler bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayva vücudu virüs ve bakterilere karşı korur.

Saç uzamasına yardımcı olur
Ayvanın bileşiminde demir, çinko gibi mineraller bulunur. Bu ise kan dolaşımını artırır ve saçın dibine bol oksijen taşınmasına yardımcı olur.

Cildi taze tutar
Hayvanın içerdiği demir, bakır ve çinko gibi mineraller kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücreleri bölünüp çoğaldıkça kan dolaşımı sırasında taşınan oksijen miktarını artırır. Bu da cilde faydalıdır.

Kanser riskini azaltır
İçeriği antioksidan bakımından zengin olan ayva polifenol yoluyla vücudu serbest radikallere karşı koru ve kanser riskini azaltır.

Kalp-damar sağlığı
Hayvanın bünyesinde potasyum miktarı fazladır. Bu ise yüksek kan basıncını düşürür. Ayrıca hayvanın içindeki pektin maddesi de kolesterolü azaltır.

Sindirime yardımcı olur
Gaz problemini çözmek, sindirimi kolaylaştırmak için haşlanmış ayva önerilir. Ayva kabızlık sorununu çözer, ishal olanlara da yardımcı olur. Özellikle haşlanmış ayva çok faydalıdır.

Bağırsak hastalıkları riskini azaltır
Hayvanın içeriğindeki lifler bağırsak hastalıklarına karşı vücudu koruyor.

Kansızlığa olumlu etkiliyor
Hayvanın içerdiği demir, kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olur. Kan azlığından eziyet çekenler için ayva mükemmel meyvedir.

Ağız kokusunun önlemek
Ayva anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Dolayısıyla vücutta birçok mikro organizma çoğalmasının önüne geçer. Ağızdaki bakterileri yok eden ayva kötü ağız kokusuna karşı çok etkilidir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.