Sağlığa Faydalı Bilgiler

Ayçiçek çekirdeğinin faydaları

31.07.2017
298
Ayçiçek çekirdeğinin faydaları

Ayçiçeği çekirdeği yağ asitleri, vitaminler ve mineral kaynağıdır. Ayçiçeği çekirdeği içerdiği E vitamini ve folik asit ile kalp-damar hastalıklarının oluşumunu engeller. İçerdiği E vitamini vücuda antioksidan etki göstermekle vücudu serbest radikallere karşı korur.

Ayçiçeği çekirdekleri hücrelere bulaşacak zararları gidermek ve beyin sağlığını koruma yeteneğine sahiptir. Bağırsağın çalışmasını rahatlatarak metabolizmayı hızlandırma kabiliyetine sahiptir. Ayçiçek çekirdeğinin içerdiği doğal folik asit ve yağ asitleri damar hastalıklarının iyileşmesine yardım eder.

Ayçiçeği çekirdeği bağırsaklarda bulunan toksinlerin organizmadan atılmasına yardımcı olur ve böylece kanser riskini ve kolesterolü düşürür.

Ayçiçeği çekirdeği içerdiği triptofan maddesi ile beyinde oluşan serotoninin miktarının artmasına neden olur.

Ayçiçeği çekirdeği içerdiği vitaminler sayesinde osteoartrit, astım ve romatoid artrit hastalıklarının belirtilerinin azalmasına neden olur.

Ayçiçeği çekirdeği vücuttaki iltihap belirtilerinin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. İçeriğindeki magnezyum ve kalsiyum kemik sisteminin güçlenmesine yardımcı olur, kemik dokusunun erimesini önler.

İçeriğinde bulunan doymuş ve doymamış yağlar sayesinde ayçiçeği çekirdeği kanda kolesterolün normalleşmesine faydası büyüktür.

Ayçiçeği çekirdeği kasların rahatlamasına neden olur, kan basıncını düşürür, bağışıklığı artırır.

Ayçiçeği çekirdeği tiroit bezin faaliyetini de etkiliyor, tiroit bozulmalarını gidermeye yardımcı olur.

Ayçiçeği çekirdeğinden saçların uzaması için gerekli olan vitamin ve mineraller var. Protein kaynağı olan bu çekirdek saçların canlılığını artırır ve canlanmasına yardım eder.

Ayçiçeği çekirdeği menopoz belirtilerinin azalmasına, cildin yaşlanmasını önlemede yardımcı olur.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.