Sağlığa Faydalı Bilgiler

Ayakkabıyı çorapsız giymenin zararları

28.11.2017
418
Ayakkabıyı çorapsız giymenin zararları

Son zamanlarda çoğu erkekler arasında çorapsız ayakkabı giyme trendi başlamış durumda. Çoğu bunu moda adına yapıyor. Ama uzmanlar çorapsız ayakkabı giymenin çok ciddi zararları olduğuna dair uyarılarda bulunuyor.

Dermatologlara göre, ayakkabı çorapsız giyildiği zaman yumru ve kızarıklık ile başlayan mantar enfeksiyonlarının oluşma olasılığı daha yüksektir.

Çünkü ayakkabının içi ayaktaki nemi tam olarak emmediğinden bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşur. Ayakta vücudun her yerinden daha fazla ter bezi olduğu için her gün yaklaşık yarım litre ter üretimi oluyor. Çorap ise ayakkabı ile ayak arasında bir bariyer oluşturur, teri emer ve ayakkabının kokmasını önler.

Ayakkabıyı çorapsız giyildiğinde ise ayakta nem kalır ve bu, ciddi mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olur. Üstelik ayakkabıların hazırlanma materyali, nereden getirildiği belli olmadığı için bu tip hastalıklar daha geniş yayılabilir. Şu anda üretilen ayakkabıların çoğunun içinde nefes almayan sentetik bir malzeme kullanılır. Ayakkabının iç astarı nefes almadığında nem, sıcak ve bakteriler ayakkabının içinde kalıyor. Mantar enfeksiyonları ayakkabıları ve çorapları sıkça değiştirilmediğinde de oluşur.

Ayakta mantarı oluştuğu zaman küçük suluklar, kabuklanma, deri soyulması, terleme, kötü koku ve benzeri belirtilere rastlanır. Bu belirtiler olduğunda ev ortamında mantarı tedavi etmeye çalışmasınlar. Doktora müracaat etsinler. Doktor müdahalesi ile mantar tedavi edilen bir hastalıktır.

Ayakkabıların içinde zararlı bakterilerin oluşmasını önlemek için onu en az 48 saat havalandırmak gerekir. Ayrıca kuru çay paketleri de ayakkabıların içindeki nemi almak için bir başka araçtır. Ayakkabının içine geceden kuru çay poşetleri koyup sabaha kadar tutun ki, nemi kendine çeksin.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.