Sağlığa Faydalı Bilgiler

Arıların doğaya ve insanlara faydaları nelerdir

01.09.2017
2.184
Arıların doğaya ve insanlara faydaları nelerdir

Arı kendi yaşam tarzı, çalışma prensibi, yaşam felsefesi, ürettiği birbirinden değerli ve sağlık için önemli ürünleri ile harika bir dünya izlenimi veriyor. Öyle bir dünya ki, doğumundan ölümüne kadar her anı belli kanunlarla tanzim edilir. Peki, arıların doğaya ve insanlara faydaları nelerdir?

Büyük Sokrat ise “Bal yemek uzun ömrün cevheridir” diyordu. Eski Çin şairi Li Yu sağlığın ve uzun ömürlülüğün sırlarından bahsederken: “İnsanlar eski zamanlardan beri sağlığın ve uzun yaşamanın sırlarını arıyorlardı. Bu ise gözlerimizin karşısında idi. Çiçek polenleri… Onun sırlarına vâkıf olanlar ölümsüz olurlar .. Tıpta ispat edilmiş ki, çiçek polenleri insana gerekli tüm vitamin-mineral kompleksini içeren nadir gıda maddesidir.

Arı 100 gram bal yapmak için kilometrelerce yol kat ediyor ve yüzlerce çiçeğe konuyor. Balın içeriğinde yaşam için önemli bileşenlerin 450 ye kadarı var. Arıcılık yapmak, bal arısı yetiştirmek sağlık için çok faydalıdır. Arı petekleri bulunan arazinin 200 metre çevresine yaklaşan herkes kendini özel hava tüpündeymiş gibi hissediyor. Arı ürünlerinden ayrılan uçucu maddeler – eter yağları aynı bölgedeki havayı dezenfekte etmekle birlikte, ona yüksek bir ruh hali yaratan kokulu maddelerle zengindir. Ona göre de bu tedavi hava ile solunum alan arıcı ve onun aile üyeleri hep sağlıklı ve zinde olur, uzun ömürlü olurlar.

Arıcıların anlattığına göre, günde iki-üç kez arının sokması ile yel ve romatizma hastalığından kurtulmak mümkündür. Arı sütü astım, bronşit ve kalp hastalıklarına karşı çok iyidir. Arı sütünün her 10 gramına 100 gram bal katarak sabahları tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Propolis eriterek gazlı bezin üstüne çektikten sonra şapka gibi başa koymak çeşitli hastalıkları giderir.

Arı dünyası çok muhteşem ve gizemlidir. İlginçtir ki, işçi arı toplam 40-45 gün, ana arı ise ondan 50-60 katı kadar 6-7 yıl yaşıyor. Uzmanlar arı sokması ile hemen hemen tüm hastalıkları tedavi etmenin mümkün olduğunu söylüyorlar. Yaklaşık bir buçuk ay yaşayan küçük bir varlık kendi kısa ömründe ne kadar iyi ve faydalı işler yapıyor. Arının ürettiği bal, propolis, arı sütü, çiçek tozu ve balmumu sağlık için oldukça önemli ve yeri hiçbir şey doldurulamaz.

Arıların bal için polen toplaması sonucu oluşan tozlaşma ve döllenme sayesinde bir çok meyve ve sebze olmaktadır. Bu olay başlı başına çok büyük önem taşımaktadır. Bu hem doğa hem de tüm canlıları için çok önemlidir.

Albert Einstein’a göre, arılar yok olursa dört yıl sonra dünya yok olacak. Ünlü düşünürün bu sözleri kısaca anlamı şudur, arı hem de hayat kaynağıdır. Demek ki, arıların varlığı, hayatın varlığı demektir. KIsacası arılar olmasa insanlarda ve hayvanlarda yaşayamaz yaşayamaz.

ETİKETLER: ,
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.