Sağlığa Faydalı Bilgiler

Arı sütü nedir ve faydaları nelerdir?

28.11.2017
232
Arı sütü nedir ve faydaları nelerdir?

Arı sütünü “kral jölesi” de adlandırırlar. Taze arı sütü katı, mat sarımsı gri renkli, ekşi tada sahip sıvıdır ve kaymağı hatırlatır. Arı sütü değerli hammaddedir, arı larvalarının ve ana arının beslenmesi için işçi arıların yutak üstü bezleri tarafından üretilen maddedir.

Arı sütü yumurtadan yeni çıkmış arı larvalarının ve ana arının beslenmesi içindir. Arı sütü ile beslenme sürecinden bağlı olarak yumurtadan işçi arı ve ana arı çıkabilir. Arılar ana arı çıkacak yumurtaları özel yuvaya koyuyor ve işçi arılar onu arı sütü ile doldururlar. Ana arı sadece anne sütü beslendiğinden işçi arıdan 5 gün çabuk yetişir, iki kez büyük olur ve 5-6 yıl yaşar. İşçi arı sadece üç gün sütle beslenir ve 40-45 gün yaşamını sürdürüyor. Arı sütü protein ve diğer besleyici elementlerle zenginleştirilmiştir ve bebek larvaların beslenmesi için vazgeçilmezdir, güçlü bakteriyostatik ve bakterisid özelliğe sahiptir.

Arı sütü hatta durulaşmış durumda da güçlü antibiyotik olan karbolik asitten (fenol) on kat etkilidir.

Arı sütü zindelik getirir, organizmanın tonusunu yükseltir, görmeyi, hafızası, iştah, doku ve hücrelerde takas sürecini iyileştirir, organizmadan zehirli maddeleri, toksinleri ve ağır metal tuzlarını temizler. Hatta bazı uzmanlara göre, arı ürünlerinden kullanılarak kısırlık tanısı konmuş kadınlarda çok iyi sonuç elde edilebilir.

Arı sütü karmaşık tedavide antibiyotiklerin etkisini artırır, diğer ilaçların tez etkilemesine yardımcı olur. Arı sütünden hap, iğne, şurup ve merhem şeklinde çeşitli ilaçlar yapılır.

Arı sütü şekerli diyabet, prostat bezi hastalıklarının korunmasında, süt veren annelerde süt miktarının normalleşmesine, hatta genetik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Şu anda onun hazırlanması ve kullanılması alanında Japonya dünyada öncülük ediyor. Japonya’da ülkenin her ferdine sağlık bakanlığının denetimi altında 50-70 gram bal, 50-100 miligram arı sütü düzenli olarak veriliyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.