Sağlığa Faydalı Bilgiler

Alzheimer hastalığının çaresi bulundu – Yeni Keşif

03.02.2019
263
Alzheimer hastalığının çaresi bulundu – Yeni Keşif

ABD’nin California eyaletinin üniversitelerinden birinde Amerikalı biyologlar alzheimer hastalığının tedavisi ile ilgili ilginç bulgu keşfettiler. Umut verici tedavi yöntemi tesadüfen keşfedildi.

Bilim adamları insult hastalığının etkilerini gidermek için araştırma yaparken bu sonuca varmışlar. Biyologlara göre, yeni ilaç nöronları korur ve iltihap seviyesini azaltır. Yeni araç hastalığın erken aşamalarında beta-amiloidleri etkili biçimde yok eder. İlaçların içerdiği özel enzim kan damarlarında iltihaplanmayı önler. Ayrıca, enzim hücreleri besin ve oksijen eksikliğinden da koruyor.

İlaç alzheimer hastalığına eğilimli olan fareler üzerinde dört ay süreyle denendi. küçük dozlar alan farelerin durumu pozitife doğru ilerlediği ortaya çıktı. Bu araç ile probleme karşı iki kat mücadele etmek olur.

Alzheimer hastalığı bazı beyin hücrelerinin yok olması ile sonuçlanan, şimdilik net nedenleri bilinmeyen nörolojik hastalıktır. Hastalık hafıza ve diğer entelektüel yetenekler belirgin derecede bozulur. Hastalık ilk kez 1907 yılında Alman psikiyatrist Alois Alzheimer tarafından tespit edildiğinden onun adını taşır. Hastalığa erkeklerle karşılaştırıldığında kadınlarda daha çok rastlanır. Yapılan araştırmalar sonucunda tespit edildi ki, 85 yaşın üstündeki insanların yaklaşık % 50’si bu hastalıktan muzdarip. Fakat hastalığın gittikçe gençleşeceği, Alzheimer’den eziyet çekenlerin artacağı öngörülüyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.