Sağlığa Faydalı Bilgiler

Akıllı olmak istiyorsanız…

16.12.2017
123
Akıllı olmak istiyorsanız…

Amerika bilim adamları beynin etkinliğini iyileştiren yöntemlerini incelediğimizde bile neticeye vardık ki, açlık beyinin yüksek fonksiyonlarını (düşünce, hafıza, vb.) geliştirir. Araştırma fareler üzerinde yapıldı. Bir günde bir beslenen farelerin beyin hücreleri her gün beslenen farelerle karşılaştırıldığında daha çabuk gelişiyordu. Bu sonuçlar insanlar için de geçerlidir.

Bilim adamlarının görüşüne göre, bunun sebebi açlık sırasında beyinde belli proteinin miktarının artmasıdır. Bu protein insanda öğrenme yeteneğini ve hafızayı etkiler, beynin hücreleri olan nöronlar ve onların arasında ilişki kuran sinapsların çoğalmasını uyarır. İnsan yaşlandıkça bu önemli proteinin seviyesi azalır ki, bu da akıl zayıflığı, Alzheimer hastalığının gelişmesine yol açıyor.

Böylece, beynin etkinliğini iyileştirmek istiyorsanız, zaman zaman aç kalın.

Birçok araştırmalar, kısa süreli açlık (örneğin, haftada 1 kez 1 gün) yanı sıra diğer birçok organ ve sistemlere de olumlu etkiliyor – bağışıklığı güçlendirir, kanser ve kalp-damar sistemi hastalıklarının riskini azaltır, yağlanmayı önler.

Dikkate almak gerekir ki, bazı hastalıklar sırasında (örneğin, diyabet, bazı sindirim sistemi hastalıkları vb.) aç kalmak olmaz.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.