Sağlığa Faydalı Bilgiler

Ağrı kesici ilaçların kullanımı ve zararları hakkında bilinmesi gerekenler

02.02.2018
364
Ağrı kesici ilaçların kullanımı ve zararları hakkında bilinmesi gerekenler

Her insan hayatta ağrı ile karşı karşıya gelmiştir. Örneğin baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı, yanık veya travma sonucu olan ağrı vb.

Eğer ağrı kronik (sürekli) karakterde ise, mutlaka doktora başvurun. Böyle ağrılar çeşitli ve bazen çok ağır hastalıkların da belirtisi olabilir. Fakat genellikle çoğunluğu kronik değildir. Fakat keskin ağrılarla karşı karşıya kalır.

Ağrı ile mücadelede özel ilaçlar yani analjezikler (Ağrı kesiciler) kullanılır. Onların bir bölümü ağrıyı geçici olarak ortadan kaldırır. Bu ilaçlar merkezi sinir sistemini değil, periferik sinir sistemini etkiliyor.

Bazı analjezikler (Ağrı kesiciler) doğrudan beyni etkiler ve beyni organizmanın geri kalan kısmı ile “yok eder”, böylece dürtüler beyne ulaşmaz. Bu tür ilaçlar genellikle ameliyat sırasında, güçlü ağrı şoku sırasında ve şiddetli kronik ağrılarda (örneğin kanser hastalarında) kullanılır. Bu uyuşturucu ilaçlardır. İçeriğinde morfin, fentanil vb. bu gibi maddeler olan müstahzarlar uyuşturucu ağrı kesiciler sayılır. Bu ilaçlar alışkanlık yaratır, büyük dozlarda ve sürekli kullanıldığında vücuda büyük zarar verir, hatta ölüme neden olabilir. İşte bu nedenle tıpta bu gibi ilaçlar sadece o durumlarda kullanılır ki, bu durumlarda böyle ilaçları kullanmamak mümkün değildir (cerrahi işlemleri, ağır travmalar sırasında, ağır kanser hastalarında).

Herkesçe bilinen analgin, aspirin, parasetamol, ibuprofen gibi analjezikler (Ağrı kesiciler) uyuşturucu ağrı kesiler değildir. Onlar alışkanlık yaratmaz ve göreceli güvenli sayılır. Fakat bu ağrı kesici ilaçları da kötüye kullanmak olmaz. Eğer ağrı hafiflemişse, ağrı kesici ilaç kabul etmeyin, biraz bekleyin, ağrı kendiliğinden geçebilir.

Doktorların gözlemlerine göre, kadınlar erkeklere kıyasla ağrı kesici ilaçları daha sık durumlarda kötüye kullanıyorlar. Bu ağrı kesici ilaçları çok kullanan insanın bağışıklık sistemi zayıflar, kanın içeriği kötüleşir, karaciğer, böbrekler, mide-bağırsak sisteminde ciddi bozulmalar oluşur.

İnsanların çoğu bu gibi ilaçları değişik nedenlerle oluşan baş ağrıları zamanı kullanıyor. Sağlıklı insanda baş ağrıların sebebi yorgunluk, uykusuzluk, stres, bazen açlık vb. olabilir. Bu durumda sadece biraz dinlenmek, uzanmak, yatmak gerekir ki, baş ağrısı geçsin.

Bazen baş ağrısı güçlü olur, insana acı verir ve ondan sadece ilacın yardımıyla kurtulmak mümkündür. Bu durumda ağrı kesici ilaç alınabilir. Fakat böyle durumlar sık sık tekrarlanırsa, mutlaka doktora başvurmak gerekir. Sık sık tekrarlanan güçlü baş ağrıları çeşitli ve bazen çok ağır hastalıkların belirtisi olabilir (örneğin, beyinde kötü huylu tümörle).

Analjezikler-ağrı kesiciler kötüye kullanılması çok kötü olabilir. Amerikalı bilim adamları, baş ağrılarında sıklıkla kullanılan analjeziklerin – ağrı kesicilerin yeni ve daha şiddetli baş ağrılarına neden olduğunu göstermiştir.

Aspirin en etkili ve güvenilir ağrı kesici ilaçlardan biri sayılır. Fakat bu ilaç bazı mide-bağırsak sistemi hastalıkları (örneğin, mide ülseri) ve astım hastalığı sırasında, hamile kadınlar ve çocuklar için ters etki gösterebilir.

Analgin, parasetamol ve ibuprofen gibi analjezikler de baş, diş, kulak ağrıları zamanı iyi yardımcı olur. Diş ağrısı sırasında hapı dişin üzerine koymayın, bu faydalı olmayacak tam aksine damağın iltihabına neden olabilir.

Akut spazm nitelikteki ağrılar zamanı analjeziklerden değil de spazmolitiklerden kullanın. Karın ağrıları sırasında analjeziklerden kullanmayın. Bu tehlikeli olabilir.

Unutmayın ki analjeziklerin iyileştirici etkisi yoktur ve sadece ilk yardım olarak kullanılabilir. Bu ilaçlar ağrı nedenini ortadan kaldırmaz, ancak kişinin durumunu hafifletir.

Ağrı kesici ilaçları aldığınızda, ilacın minimum dozunu almaya çalışın. Yani önce tabletin yarısını kabul edin. Çoğu durumda bu doz gereken etkiyi verir. Eğer ağrı geçmezse, kalan yarısını da alabilirsiniz.

Uzmanlar ağrı kesici ilaçları haftada 1-2 defadan fazla kabul edilmesi kesinlikle tavsiye etmiyorlar. Bu ilaçları daha sık kullanmanız gerekiyorsa anormaldir ve o zaman bir doktora danışmalısınız.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.