Sağlığa Faydalı Bilgiler

Ağız kuruluğuna (Kserostomi) karşı etkili çözümler

17.06.2019
236
Ağız kuruluğuna (Kserostomi) karşı etkili çözümler

Ağız kuruluğu (Kserostomi)  birçok insanı etkileyen acı bir durum olabilir, ancak ağız kuruluğunu birkaç basit şekilde önleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi suyu, yeşil çay, kırmızıbiber, ekstra su, limon ve aloe de dâhil olmak üzere ağız kuruluğu için çok sayıda etkili çözüm vardır.

Ağız kuruluğu veya kserostomi, tükürük bezlerinin daha az seyreltilmesini sağlayan, konuşma, yemek ve sindirimi zorlaştıran bir durumdur. Tükürükteki azalmanın genel sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Diş eti problemlerine ve diş çürümesine neden olabilir ve zevkinize de etki edebilir.

Limon
Limon suyu ve limon suyu içerisindeki sitrik asit, tükürük salgılamasını ile hızlı bir şekilde uyarılabilir ve ayrıca ağzınızı oral veya diğer oral sorunlara neden olabilecek enfeksiyonlardan koruyabilir.

Aloe vera
Bu ağız kuruluğu için aloe vera en eski ve en güvenilir ilaçlardan biridir. Aloe vera, doğal bir nemlendirici olan antioksidanlar bakımından zengindir ve ayrıca ağızda tükürük salgısını artırabilir.

Susamayın
Susuz kalmış, ağız kuruluğunun tek sebebi olmasa da kesinlikle en büyük sebep bu. Su alımı vücudunuzun tükürük seviyesini yükseltir ve boğazınızı, diş etlerinizi ve dudaklarınızı nemli tutar.

Kırmızıbiber
Tat bezleri ve sinir uçları tükürüğü vücuda doğal bir tepki olarak salyalamaya aşırı uyarıcıdır. Örneğin, baharatlı bir şey yediğimizde, yanma hissini bastırmak için tükürük salmaya başlarız, bu nedenle kuru ağızdan şikâyet ediyorsanız, biraz kırmızıbiber alın ve dilinize veya diş etlerinize uygulayın. Ağzınız bir yerlerde tükürük ile su altında kalacak ve kuru ağız problemleriniz ortadan kalkacak.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.